sikorski_192.jpgRozhodnutí o vzniku základny ještě nebylo učiněno, řekl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski v rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza. "Zatím jsme žádné rozhodnutí neudělali. Není to polský, ale americký projekt. Necítíme se ohroženi Íránem. Protože ale nás o to požádal důležitý spojenec, přistupujeme k tomu velmi seriózně," prohlásil Sikorski v listu. Právě proti "nevyzpytatelným" státům jako Írán nebo Severní Korea má základna podle Američanů směřovat.


Nejhorší možný scénář by podle polského ministra byl, kdyby Polsko uzavřelo s USA dohodu o raketovém štítu s vědomím všech politických rizik, jež to přináší, a základna by pak nevznikla, protože se ve Spojených státech změnila vláda.


Spojené státy chtějí vybudovat v České republice radarovou základnu a v Polsku instalovat antirakety zhruba do roku 2012, aby tak čelily eventuálnímu útoku ze strany nepřátelských států, jako je především Írán. Proti projektu vehementně protestuje hlavně Rusko, které americký záměr pokládá za přímé ohrožení vlastní bezpečnosti.

 

Ministr chce stabilizovat polsko-ruské vztahy

 

V polovině ledna má ve Varšavě ruské námitky k projektu prezentovat ruská delegace vedená náměstkem ministra zahraničí Sergejem Kisljakem. "Zahájením dialogu s Ruskem chceme přispět k řešení problému," řekl Sikorski. Americké diplomacii se podle jeho slov dosud nepodařilo ruské obavy rozptýlit. Ministr ale nechce, aby se kvůli základně dál zhoršovaly už tak nepříliš dobré vzájemné polsko-ruské vztahy, které se Polsko nyní snaží stabilizovat.