bhuttova_benazir_192x128.jpgMluvčí pákistánské Al-Káidy popřel spoluúčast vůdce této organizace Bajtulláha Mahsúda na čtvrtečním vražedném atentátu na opoziční političku Bénazír Bhuttovou. Pákistánská vláda ale na podílu Al-Káidy na útoku trvá. Osoby z okruhu Bhuttové znovu zpochybnily vládní verzi o příčinách smrti. Podle vlády Bhuttová utrpěla vážné zranění hlavy, když se pokoušela ve chvíli útoku posadit v autě a přiklopit jeho posuvnou střechu. Její straničtí kolegové ale oznámili, že viděli tělo a že je zřejmé, že Bhuttovou zasáhla střela.

Mahsúdův mluvčí maulána Umar dnes Mahsúdovu vinu na atentátu důrazně popřel. "Zásadně to popíráme. Lidé z našich kmenů dodržují určité zvyklosti. Na ženy neútočíme. Je to spiknutí, za nímž stojí vláda, armáda a tajná služba. Je to divadlo," řekl. Zároveň zdůraznil, že jeho skupina bojuje výhradně proti USA a nepovažuje pákistánské politiky za své nepřátele.

Vláda v pátek Mahsúdovu vinu prokazovala zveřejněním přepisu zachyceného telefonického rozhovoru, v němž údajně Mahsúd chválil vykonavatele atentátu. "Byla to úžasná práce. Ti hoši, co ji zabili, byli odvážní," řekl podle transkripce Mahsúd.

Umar vyjádřil lítost nad smrtí Bhuttové a zdůraznil, že by bylo naprosto nemožné, aby se militantní muslimové dostali k Bhuttové přes bezpečnostní kordón na předvolebním shromáždění, po jehož skončení byla zabita. "Bénazír nebyla osobností jenom v Pákistánu, ale také političkou uznávanou v zahraničí. Její smrt nás zarmoutila a šokovala," sdělil Umar telefonicky agentuře AFP.

Vláda v pátek zveřejnila lékařskou zprávu, podle níž Bhuttové způsobilo smrtelné zranění zvedací zařízení střechy auta, v němž stála a do něhož si při útoku chtěla sednout. Podle vládní verze lékaři v těle Bhuttové žádné kulky nenašli.

Mluvčí Bhuttové Sherry Rehmanová ale řekla, že je jisté, že Bhuttovou střelec zasáhl. "Viděla jsem zranění střelnou zbraní na zadní části její hlavy a další ránu z druhé strany, kudy kulka vyšla. Byla jsem mezi lidmi, kteří její tělo omývali před pohřbem. Nemohli jsme ji vlastně ani řádně omýt, protože rána stále trochu prosakovala. Ztratila velké množství krve."

Rehmanová obvinila vládu, že zatajuje okolnosti vraždy. "Přinutili nemocnici změnit prohlášení. Nemocnice nikdy nevydala správnou zprávu. Ministerstvo vnitra tvrdí, že zemřela kvůli jakémusi nárazu proti zatahovací střeše auta. To je směšné, je to nebezepečný nesmysl, protože toto tvrzení zastírá to, co se opravdu stalo," řekla Rehmanová.

Mušaraf: Proti ničemům tvrdě zakročíme

Třicet osm obětí si doposud vyžádaly dva dny trvající nepokoje po čtvrtečním atentátu na Bhuttovou. Škody, které rozlícení lidé v ulicích napáchali, dosahují podle prvních odhadů miliardy rupií, tedy desítek milionů dolarů, oznámilo pákistánské ministerstvo vnitra.

Při nepokojích bylo zničeno 176 bank, 72 vlakových vagónů a 18 železničních stanic. Nejméně stovka vězňů uprchla z věznic. Prezident Parvíz Mušaraf proto nařídil vrchním velitelům bezpečnostních sil, aby proti protestujícím, ničícím a rabujícím davům tvrdě zakročili.

"Proti těm, kdo hodlají zneužít situace k rabování a ničení, je třeba tvrdě zakročit a přijmout všechna opatření k zajištění bezpečí a bezpečnosti obyvatel," prohlásil Mušaraf.

Z obavy před řáděním "chuligánů a rabovačů" byly podle Mušarafa preventivně uzavřeny obchody, lékárny a benzinové stanice. "V době, kdy celý národ truchlí kvůli tragické smrti Bénazír Bhuttové, nemůžeme umožnit ničemům a asociálním jedincům, aby pod rouškou protestů ničili životy a majetek obyčejných lidí," dodal.