letadla_letiste192x128.jpgBritskou metropoli Londýn včetně velkého mezinárodního letiště Heathrow dnes pokryla hustá mlha, kvůli které byly stovky letů o mnoho hodin odloženy nebo zcela zrušeny. Postiženy byly desetitisíce cestujících, kterým počasí zhatilo jejich plány na vánoční cesty, informovala agentura AFP. Odpolední spoj ČSA z Londýna do Prahy odletěl s téměř pětihodinovým zpožděním.

Na Heathrow, které je nejfrekventovanější leteckou křižovatkou na světě, bylo v neděli zrušeno 88 letů, uvedlo řízení letiště. Většinou šlo o vnitrostátní linky a spoje na evropský kontinent. V Gatwicku, druhém největším londýnském letišti, bylo zrušeno 15 letů, z toho deset patřilo British Airways a pět nízkonákladové společnosti EasyJet. Malé letiště City zrušilo všechny lety.

Návrat z vánočních prázdnin bude problémový

Londýnská letiště měla odbavit z Británie asi 3,5 milionu pasažérů na vánoční prázdniny. Hethrow měl v neděli odbavit 181.000 cestujících včetně tranzitu, v sobotu to bylo 214.000, což byl nejfrekventovanější den v roce. Na pondělí bylo očekáváno 118.000 pasažérů. Podle mluvčího heathrowského letiště by se počasí mělo v příštích dnech postupně lepšit, takže rušení letů a zpoždění by měly ustávat.

Počátek příštího roku, kdy se očekává návrat z vánočních prázdnin, však cestujícím neslibuje mnoho dobrého. Odbory ohlásily na první část ledna řadu stávek jak v Heathrow a Gatwicku, tak ve skotském Glasgowě a na dalších místech. Na sedmi letištích chtějí údržbáři, ostraha a hasiči stávkovat na protest proti uzavření penzijního systému pro nové pracovníky.