sarkozy-kouchner-192-128.jpgFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy nečekaně přiletěl na několikahodinovou návštěvu Afghánistánu. Podle agentury AFP hlavním cílem jeho pobytu je vyjádřit podporu stabilizaci a rekonstrukci Afghánistánu a sejít se s 1600 francouzskými vojáky, kteří v zemi působí v rámci sil Severoatlantické aliance.

Sarkozy se nejprve sešel s velitelem zhruba 40.000 vojáků NATO, americkým generálem Danem McNeillem a vzápětí se vydal na schůzku se svým afghánským kolegou Hamídem Karzáím. Sarkozyho na jeho první prezidentské cestě v Afghánistánu doprovázejí mimo jiné ministři obrany a zahraničí Hervé Morin a Bernard Kouchner či státní tajemnice pro lidská práva Rama Yadeová.

Vojáci zůstanou, jak bude potřeba

sarkozy-192x128.jpgV Afghánistánu se bojuje proti terorismu a tuto válku proti terorismu a fanatismu si spojenci nemohou dovolit prohrát, prohlásil Sarkozy v rozhovoru s Karzáím. "Ve hře je budoucnost našich hodnot a také Severoatlantické aliance," zdůraznil Sarkozy.

Sarkozy už v listopadu ujistil, že Francie své vojáky v Afghánistánu nechá tak dlouho, jak bude zapotřebí.

Svou návštěvou a ujištěním podpory při stabilizaci a rekonstrukci asijské země nepřímo reagoval na čtvrteční obavy prezidenta USA George Bushe ohledně odchodu vojenských jednotek některých z 36 zemí, které v Afghánistánu působí v rámci NATO.

Vojáci mezinárodních sil společně s afghánskou armádou bojují proti fundamentalistickému hnutí Taliban i dalším vzbouřencům, cvičí afghánské bezpečnostní síly a pomáhají obnovit jejich postavení v zemi. Na místě jich slouží na 60.000 a USA usilují o další posílení mezinárodní vojenské přítomnosti. Mezi zeměmi, které už přislíbily zvýšení svého kontingentu, je i Česká republika.

Afghánistán v současnosti zasáhla zvýšená vlna násilností. Letošní rok je nejkrvavější od americké invaze v roce 2001; do konce listopadu zde zahynulo 6000 lidí.

Většina francouzských vojáků je umístěna na vojenské základně Warehouse na východě Kábulu. Sarkozy tu s nimi poobědvá a vydá se také do jižní části metropole na základnu Darúlamán, kde slouží asi 200 Francouzů v afghánské armádě. Z Afghánistánu prezident zamíří do tádžické metropole Dušanbe.