usa_visa_192x128.jpgAmerický Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začne vytvářet největší počítačovou databázi biometrických údajů na světě, která poskytne americké vládě další možnosti, jak identifikovat lidi v USA i v zahraničí. Upozornil na to americký list The Washington Post. Celý projekt bude stát jednu miliardu dolarů.

FBI již nyní shromažďuje digitální záznamy otisků prstů, pasových fotografií a dalších biometrických údajů. V lednu se úřad chystá zadat desetiletý kontrakt, který povede k rozšíření množství a druhů biometrických informací.

Pokud bude systém nazvaný Next Generation Identification úspěšný, bude shromažďovat na jednom místě informace určené pro běžnou identifikaci lidí i pro potřeby vyšetřování. Stejně tak na žádost zaměstnavatelů bude FBI uchovávat otisky prstů zaměstnanců, u kterých byl prověřován trestní rejstřík.

pas_USA_192.jpgAmerická vláda shromažďuje biometrická data stále ve větší míře, uvedl list. Za poslední dva roky ministerstvo obrany shromáždilo databázi otisků prstů, snímků duhovky a celého obličeje od 1,5 milionu iráckých a afghánských zajatců, stejně jako Iráčanů a cizinců, kteří potřebují přístup na americké vojenské základny.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti má zase miliony otisků prstů Američanů a cizinců, kteří byli zadrženi na hranicích kvůli porušení zákona, ale i od Američanů, kteří si adoptují dítě ze zahraničí, a také od žadatelů o víza.

Stále častější používání biometrických údajů k identifikaci lidí vyvolává v USA řadu pochyb. Kritici se obávají, že takové metody by mohly identifikovat nevinného, nebo se zmýlit, a že vláda by je neměla používat, než se prokáže jejich spolehlivost.