Za 21,3 milionu dolarů (asi 386 milionů Kč) byla v úterý vydražena v newyorské aukční síni Sothebyús historická kopie středověkého anglického dokumentu Magna charta libertatum neboli Velké listiny práv a svobod. Pravděpodobně nejvýznamnější dokument, který byl kdy nabídnut v aukci, získal telefonický dražitel za cenu u spodní hranice odborníky předem odhadovaných 20 až 30 milionů dolarů.

Jak vyšlo posléze najevo, byl nový majitel cenného, 710 let starého dokumentu, ve skutečnosti přítomen přímo v aukční síni. Je jím právník a zakladatel soukromé investiční společnosti Carlyle Group, David Rubenstein. Do aukční síně prý dorazil na poslední chvíli a málem dražbu zmeškal.

Magnu chartu vydal v červnu 1215 anglický král Jan Bezzemek na nátlak šlechty, která společně s měšťanstvem a církví získala na úkor panovníka větší svobodu a více práv. Dokument, který se stal základem anglického a amerického práva, existuje v 17 kopiích, jež vydávali Janovi následovníci. V roce 1297 byla Magna charta ustavena jako zákon parlamentem a podepsána králem Edwardem I. Z tohoto roku pochází také vydražená kopie.

Související