Český prezident Václav Klaus je mezi zahraničními rusisty, které ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal Puškinovou medailí. Informovala o tom tisková služba Kremlu.

Mimo českého prezidenta byli letos vyznamenáni také prezident Guyany Jagdeo Bharrat, mongolský prezident Nambaryn Enchbajar, chorvatský prezident Stjepan Mesić, jakož i bývalý generální tajemník ÚV KS Číny Ťiang Ce-min, někdejší předseda čínské vlády Li Pcheng nebo čínský ministr obrany Cchao Kang-čchuan.

U vyznamenaných byl oceněn "velký příspěvek k šíření a výuce ruského jazyka, uchovávání kulturního dědictví a sbližování a vzájemnému obohacování kultur národů a národností", uvádí se v Putinově výnosu.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, humanitárních vědách, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná Puškinova medaile má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.