Zástupci bosenských Muslimů a Srbů se dnes údajně shodli na reformě policie, která je považována za klíčovou podmínkou pro podepsání asociační dohody s EU. Ta je předpokladem pro případné budoucí členství Bosny a Hercegoviny v unii. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na místní média.

Podle agentury Reuters dnes podepsal vůdce Muslimů (Bosňáků) Haris Silajdžić a bosensko-srbský premiér Milorad Dodik v Sarajevu protokol, v němž se obě strany zavázaly provést reformu etnicky rozdělených policejních sborů podle návrhu, který předložil vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně Miroslav Lajčák. Přesné podmínky zatím zveřejněny nebyly.

Zástupci muslimsko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské o reformě neúspěšně jednali více než tři roky.Dohodu musí svým podpisem ještě posvětit Lajčák. Silajdžić, který zastupuje bosňácké etnikum v kolektivní hlavě státu, je nicméně přesvědčen, že je dostačující, aby země mohla začít jednat s Bruselem o asociační smlouvě.

Bosna je v současnosti rozdělena na Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou. Obě entity mají kromě jiného každá vlastní policii, což je podle EU značně neefektivní, protože policisté nemohou překračovat nestřeženou hranici mezi oběma částmi státu. Brusel proto podmiňuje uzavření asociační a stabilizační dohody právě reformou policejních složek.

Související