Zvýšení globálních teplot v posledních letech i stoletích bylo v historickém porovnání velmi malé a jeho důsledky na člověka a jeho aktivity jsou v podstatě zanedbatelné. V projevu na setkání světových představitelů ke globálnímu oteplování to dnes uvedl prezident České republiky Václav Klaus.
Optimistický Klaus
Podle Klause, "hrozba spojená s hypotetickým budoucím globálním oteplováním vychází výlučně z velmi spekulativních prognóz, nikoli z vědecky ověřené minulé zkušenosti a z rozpoznání jejích trendů a tendencí. V rozporu s mnoha sebevědomými a samoúčelnými výroky ohledně příčin probíhajících klimatických změn žádný vědecký konsenzus neexistuje."
Český prezident poznamenal, že by bylo tragickou chybou vyhlašovat vítězství jedné skupiny nad druhou, protože argumenty obou stran sporu, což jsou podle Klause ti, kdo věří v dominantní úlohu člověka v nedávných klimatických změnách, a ti, kdo podporují hypotézu o převážně přírodní příčině klimatických výkyvů, jsou natolik silné, že jim musíme pozorně naslouchat.
"Výsledkem tohoto sporu uvnitř klimatologie je to, že někteří z nás žádají okamžitou akci, zatímco jiní před ní varují. Racionální chování vždy závisí na porovnání velikosti a pravděpodobnosti rizika a velikosti nákladů, jak se tomuto riziku vyhnout," dodal Klaus.
"Jako zodpovědný politik, jako ekonom, jako autor knihy o ekonomice klimatických změn, s vědomím všech dostupných dat a argumentů docházím k závěru, že je riziko velmi malé, že jsou náklady, jak se mu vyhnout, neúnosně vysoké a že je aplikace fundamentalisticky interpretovaného principu předběžné opatrnosti chybnou strategií," dodal.
"Nevytvářejme nějakou falešnou iluzi, že máme jeden očekávaný názor. To je prostě přesně ten obrovský podvod a švindl, jak se teď říká, který vytvářejí páni Gorové na straně jedné a páni Bursíkové na straně druhé," řekl Klaus po projevu Českému rozhlasu.
Český prezident radí OSN
Ve svém projevu Klaus navrhl i několik doporučení v dalším postupu v "klimatické politice". OSN by podle něj měla zorganizovat dva paralelní mezivládní panely o klimatických změnách a publikovat dvě konkurenční zprávy. Podmínkou debaty by pak měly být srovnatelné finanční podpory oběma skupinám vědců. "Dnešní rozvinuté země nemají sebemenší právo jakýmkoliv dalším způsobem zatěžovat méně rozvinuté země," uvedl přitom Klaus dříve ve svém projevu.
Členské země OSN by si pak podle Klause měly naslouchat učit se z chyb i úspěchů jiných. Každá země by si podle něj měla vytvořit svůj vlastní program jak se stavět k důsledkům případných klimatických změn a mít možnost rozhodnout se sama, jakou prioritu přidělí tomuto problému mezi dalšími konkurenčními cíli.
Skeptičtí kolegové
Vystoupení Václava Klause předcházel úvodní projev generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který vyzval k rychlé mezinárodní akci při ochraně ovzduší. "Lidstvo musí spolupracovat a musí jednat nyní. Čas k akci je teď," prohlásil při zahájení největšího setkání světových státníků věnovanému změnám podnebí Ki-mun.
V podobném duchu vystoupil také francouzský premiér Nicolas Sarkozy. "Musíme okamžitě jednat. Francie se musí účastnit všech debat o klimatu," zakončil svůj proslov na setkání v New Yorku.
Konference v New Yorku, na které se sjeli zástupci 150 zemí, je přípravou na summit OSN, který se bude konat v prosinci 2007 na indonéském ostrově Bali. Většina zástupců se v New Yorku shodla na tom, že opatření nezbytná pro ochranu ovzduší, by měla být přijata dříve, než vyprší platnost kjótského protokolu, a musí bý následována jak vládami, tak podnikateli.
Rozpaky na domácí scéně
Klaus patří ke známým kritikům snahy centrálně řídit vývoj klimatu. Na toto téma napsal také knihu, v níž označuje globální oteplování za módní téma, které mimořádně útočí na lidskou svobodu. Jeho vystoupení v OSN se obávali někteří čeští politici, například Martin Bursík, podle něhož bude mít Klausův projev vliv na obraz ČR v zahraničí.
Prezident to odmítá. Jak uvedl pro ČRo, i v České republice podle něj existují různé názory na globální oteplování. Myslí si, že názor Strany zelených a jejího předsedy Martina Bursíka se liší od zbytku vlády. "Já zodpovědně prohlašuji, že nějaké definitivní stanovisko vlády České republiky na tuto věc není, zdráháme se přeci přijmout všechna ta doporučení o snižování emisí a o podílu obnovitelných zdrojů," prohlásil Klaus.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist