Americký ministr spravedlnosti Alberto Gonzales dnes podle očekávání deníku New York Times oznámil rezignaci na svou funkci. Jak sdělil, demise nabude účinnosti 17. září. Důvod svého náhlého odchodu ale podle agentury Reuters neprozradil a odmítl odpovídat na otázky novinářů. Gonzales byl už delší dobu kritizován za údajně politicky motivované odvolání osmi státních zástupců koncem loňského roku.
"Domnívám se, že toto je naprosto správný krok," řekl deníku demokratický senátor Charles E. Schumer. "Trvalo to dlouho, ale není pochyby o tom, že úřad spravedlnosti opravdu nefunguje," dodal.
Schummer dodal, že podle většiny lidí nebyl Gonzales vhodným adeptem na post ministra spravedlnosti. Podle něj vláda potřebovala někoho, kdo v první řadě nastaví pravidla zákona.
Případ odvolaných státních zástupců
Jednapadesátiletý Gonzales byl už delší dobu kritizován za údajně politicky motivované odvolání osmi státních zástupců koncem loňského roku. Demokraté ho podezřívali, že se uvolněná místa chystal obsadit republikánskými kandidáty. Šéf ministrovy kanceláře Kyle Sampson v souvislosti s aférou rezignoval na svou funkci už v březnu.
Podle listu New York Times Gonzales své rozhodnutí rezignovat oznámil prezidentovi Georgi Bushovi už v pátek.
Prezident vytkl kritikům neférové jednání
George Bush dnes v reakci na odstoupení vyplísnil Gonzalesovy kritiky za "nefér jednání a vláčení jeho jména blátem". V prohlášení zveřejněném před odjezdem z Texasu označil Bush svého ministra spravedlnosti za muže "zásadového, slušného a bezúhonného" a dodal, že jeho rezignaci přijal jen se zdráháním.
"Je smutné, že žijeme v době, kdy talentovanému a čestnému člověku, jako je Alberto Gonzales, je bráněno dělat důležitou práci, protože je jeho jméno z politických důvodů vláčeno blátem," prohlásil prezident.
Podle sdělení vládních činitelů se Bush zatím nerozhodl, kdo Gonzalese nahradí.
Gonzales pracoval pro Bushe ještě v době, kdy byl současný prezident texaským guvernérem. V únoru 2005 se stal ministrem spravedlnosti jako první Hispánec v tomto úřadě.
Rozhodnutí dosavadního ministra spravedlnosti přichází pár týdnů poté, co Bílý dům opustil jeden z hlavních Bushových poradců Karl Rove. Také on byl vyslýchán v souvislosti s vyšetřováním okolností propuštění osmi federálních žalobců. Bush mu ovšem nařídil, aby nevypovídal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist