Afghánské radikální hnutí Taliban oznámilo, že dnes dopoledne zabilo oba německé rukojmí po uplynutí ultimáta pro splnění svých požadavků. Němci, kteří pracovali v jihoafghánské provincii Vardak na projektu stavby hráze, byli uneseni ve čtvrtek spolu s pěti Afghánci, o jejichž osudu není nic známo.

Talibanci požadovali propuštění všech vězněných islamistů z afghánských věznic a okamžité stažení německých jednotek ze země.

Mluvčí Talibanu Júsuf Ahmádí podle agentury DPA řekl, že Němci byli zastřeleni. "Když Německo sdělilo, že s námi nebude vyjednávat, nařídili jsme smrt prvního rukojmího," řekl. Ten byl zabit po uplynutí první lhůty v 9:30 SELČ. Druhý rukojmí byl podle Ahmádího zabit po vypršení druhého ultimáta v 10:30 SELČ.

Ahmádí neposkytl o smrti dvojice žádné důkazy. Řekl jen, že Taliban později sdělí, kde leží těla.

Jeden z Němců údajně žije

Afghánské ministerstvo zahraničí však dnes odpoledne zprávu Talibanu o smrti dvou Němců popřelo. Podle ministerstva jeden z Němců dosud žije, zatímco druhý zemřel na infarkt. Podle tiskových agentur to dnes odpoledne sdělil mluvčí afghánského ministerstva zahraničí.

Stažení asi 3000 německých vojáků z Afghánistánu vyloučila německá kancléřka Angela Merkelová již v rozhovoru pro dnešní vydání listu Passauer Neue Presse. "Nemůžeme opustit afghánský lid," uvedla.

Stejné ultimátum jako německý kabinet dostala i jihokorejská vláda, neboť Taliban drží od čtvrtka i dvacítku Jihokorejců. Jižní Korea má v zemi 200 vojáků.

Jihokorejský ministr zahraničí Song Min-sun v sobotu oznámil, že jeho země neurychlí stahování vojáků z Afghánistánu, které je naplánováno na konec roku. Nejmenovaný jihokorejský představitel nicméně řekl agentuře AP, že Soul je ochoten s Talibanem jednat. Oficiálně to ale nikdo nepotvrdil. Korea dnes vysílá do Afghánistánu speciální tým.

K propuštění zajatců dnes vyzval i jihokorejský prezident Ro Mu-hjon. Unesenou skupinu podle něj tvořili dobrovolní zdravotníci.