slota_deklarace_Genserek.jpgSlovensko si připomíná přijetí významného dokumentu. Před 15 lety, 17. července 1992, schválila Slovenská národní rada Deklaraci o svrchovanosti Slovenské republiky. Pro dokument tehdy hlasovalo 113 se 147 přítomných poslanců slovenského parlamentu, pouhých 24 bylo proti a deset se zdrželo. Řada slovenských politiků si připomněla významné výročí na včerejších oslavách v Brezně na středním Slovensku.

Po přijetí dokumentu Václav Havel před patnácti lety oznámil, že rezignuje na funkci federální hlavy státu. Dva týdny předtím přitom federální parlament Havla hlavně kvůli nesouhlasu slovenských poslanců nepotvrdil v prezidentské funkci.

Přijetí deklarace bylo jen jedním z kroků na cestě k rozdělení Československa. Ta se otevřela po volbách v červnu, kdy v ČR zvítězili občanští demokraté a na Slovensku Mečiarovo HZDS. Koncem srpna 1992 se obě strany dohodly na datu rozdělení, které bylo stanoveno na 1. leden 1993, definitivní tečkou za federací pak Ústavní zákon o zániku Československa, který Federální shromáždění schválilo 25. listopadu 1992.

oslavy_deklarace_Genserek.jpgPředseda L´S HZDS Vladimír Mečiar u příležitosti oslav výročí přijetí deklarace uvedl, že patnáct let potvrdilo očekávání, že Slovensko vznikne jako stát svobodný, demokratický, bez násilí a se zárukou progresivního vývoje, a že v přátelském duchu vyřeší vztahy s Českou republikou.

Mečiar zároveň zdůraznil, že Slovensko deklarací položilo základy evropské a euroatlantické integrace, a může ve vztahu k jiným státům vystupovat jako rovnoprávný stát.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist