Hasan Sunejd, hlavní poradce iráckého premiéra Núrího Málikího, dnes obvinil americké jednotky v Iráku z porušování lidských práv, ze ztrapňování irácké vlády a z toho, že se v kampani proti islámské teroristické síti Al-Káidě spojuje s "gangy vrahů".
Poslanec Sunejd rovněž prohlásil, že Málikí má problémy s velitelem amerického kontingentu generálem Davidem Petraeusem, který postupuje v duchu "čistě americké vize". Podle Sunejda strategie Spojených států v Iráku "spočívá na vyzbrojení každého, kdo se postaví proti Al-Káidě, a to v době, kdy to jsou právě ozbrojené gangy namířené proti Al-Káidě, kdo vraždí."
Měl tím na mysli americké nabídky vůči sunnitským skupinám v provinciích Anbár a Dijála, jimiž Američané údajně povzbuzují bývalé povstalce, aby se zapojili do bojů proti Al-Káidě.
Vyzbrojování bývalých povstalců
"Existují rozdílné názory na to, že strategie, kterou Petraeus zastává, může sice zpočátku být v konfrontaci s Al-Káidou úspěšná, ale z dlouhodobého hlediska za sebou v Iráku zanechá ozbrojený národ, společnost plnou zbraní a také milice," konstatoval Sunejd, který je členem bezpečnostního a obranného výboru iráckého parlamentu.
Američtí představitelé naproti tomu argumentují tím, že násilí v převážně sunnitské provincii Anbár na severu země kleslo o 50 procent od chvíle, kdy se místní kmenové vedení loni přiklonilo k iráckým a k americkým jednotkám bojujícím proti oddílům Al-Káidy.
Zárodek budoucích problémů
Odpadlí příslušníci někdejších Revolučních brigád pomáhali v provincii Dijála americkým jednotkám, přestože Američané trvají na tom, že je nevyzbrojují. Americké vedení prohlašuje, že oddíly přesměrovává z útoků proti svým jednotkám na konfrontaci proti Al-Káidě na irácké půdě.
Sunejd varuje, že tyto ozbrojené skupiny si ponechají zbraně i v budoucnu. Zdůrazňuje, že Irák "nepotřebuje ozbrojené skupiny, ale armádu a policejní prapory, brigády a divize, které by byly schopné v budoucnu zajišťovat kontrolní činnost a nebyly by vtahovány do vzájemných konfliktů mezi sebou a do střetů s vládou".
Údajné nerespektování irácké vlády
Američané podle něho také ztrapnili Málikího vládu takovými kroky jako například vztyčení zdi kolem sunnitského předměstí Bagdádu či opakované nájezdy na údajné šíitské milicionáře ve východobagdádské čtvrti Sadr City. Málikí takové operace v minulosti několikrát kritizoval a vyzval Spojené státy, aby irácké úřady o takovýchto záměrech předem informovaly.
"Petraeus je polní velitel, ale Málikí má problémy s tím, aby mu porozuměl, protože generál postupuje výlučně v duchu čistě americké vize, zatímco realita potřebuje vzájemnou koordinovanou vizi," řekl Sunejd. Ujistil, že irácké vedení "je odhodláno najít s Petraeusem společnou řeč."
Sunejd rovněž tvrdě kritizoval, že americké síly nasazují proti údajným povstalcům v Iráku těžké zbraně. Podle něho to porušuje lidská práva a ohrožuje civilní obyvatelstvo.
Odsoudil také soustředění Američanů v Iráku na rychle účinné metody včetně kroků jako "stavění zdí, nahodilé zabíjení, zadržování lidí v podmínkách vzdálených lidským právům, tedy kroků, které ztrapňují iráckou vládu před jejím lidem."
"Nemůžeme prostě připustit, že náš soused je vybombardován a my pak slyšíme omluvu se slovy, že se pátralo po teroristech," řekl Sunejd.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist