vesmir_planety_160x180.jpgVědcům se prý vůbec poprvé podařilo zjistit přítomnost stop vodní páry v atmosféře planety ležící mimo náš sluneční systém. Ukazuje se tak, že se voda - základní předpoklad pro možnou existenci života - patrně vyskytuje i v obrovských vzdálenostech od Země. Vyplývá to podle agentury AFP a serveru Space.com z nové studie, která vychází ve čtvrtečním čísle časopisu Nature.

Stopy páry experti zpozorovali u plynné planety spadající do skupiny označované jako "horké Jupitery".

Těleso je astronomům známo pod názvem HD 189733b a nachází se asi 60 světelných let od Země v souhvězdí Lištičky. Jeden světelný rok odpovídá vzdálenosti, kterou za rok urazí světlo, což je zhruba deset bilionů kilometrů.

"Horké Jupitery" své jméno dostaly kvůli podobnosti těchto těles k páté planetě naší sluneční soustavy Jupiteru, "horké" jsou kvůli tomu, že se nachází blízko svých domovských hvězd. Jejich teplota dosahuje až 2000 stupňů Celsia ve dne a 500 stupňů v noci.

"Ačkoli tato exoplaneta je daleko od toho, aby byla obyvatelná, a prostředí je na ní spíše nepřátelské, náš objev prokazuje, že voda může být běžnější ve vesmíru, než jsme si mysleli," uvedla Giovanna Tinettiová z Evropské kosmické agentury. "Naše metoda by tak mohla být v budoucnu používána pro studium prostředí příhodnějších pro život," dodala.