Právě Medveděv patří spolu s dalším prvním vicepremiérem Sergejem Ivanovem mezi politiky, o nichž se v Rusku jako o Putinových nástupcích mluví nejčastěji.

"Dříve nebo později se to stane, to je zákonité. A je očividné, že na podzim už budou vrcholit politické bitvy, voličský cyklus. Všechny zásadní události se stanou v tomto období," prohlásil Medveděv. Na počátku prosince se v Rusku konají parlamentní volby, pozorovatelé očekávají, že předvolební kampaň bude velmi intenzivní. Příští rok v březnu pak budou voliči vybírat novou hlavu státu.

Putin zatím žádného z možných prezidentských kandidátů veřejně nepodpořil, podle médií mají ale právě oba první vicepremiéři Ivanov a Medveděv největší naděje. Ani jeden z nich zatím ale nezveřejnil svůj záměr ve volbách kandidovat. "Už jsem se na toto téma vyjadřoval mnohokrát. Zatím pracuji v této vládě," řekl i nyní listu Vedomosti Medveděv. Kromě postu prvního místopředsedy vlády stojí i v čele představenstva polostátního plynárenského monopolu Gazprom.

Podle Medveděvova dnešního vyjádření je z historických, právních i geografických důvodů v Rusku nevyhnutelný silný prezidentský systém. Vyloučeno však přitom podle něj v budoucnosti není ani zformování vlády nikoli z úředníků loajálních hlavě státu jako nyní, ale z představitelů strany, která vyhraje parlamentní volby.

Ruskému prvnímu vicepremiérovi se podle jeho slov nelíbí termín "suverénní demokracie", prosazovaný některými Kremlu blízkými politology jako označení současného režimu prezidenta Putina. Podle něj je tak uměle vyzdvihován jen jeden z přirozených aspektů skutečné demokracie.