policie_britanie_192x128.jpgSobotní pokus o teroristický útok v hlavní budově letištního terminálu ve skotském Glasgowě, kde se řidič terénního automobilu pokusil najet do lidí čekajících u přepážek, souvisí s pátečním nálezem dvou vozidel hrozících explozí v Londýně. Uvedla to britská policie s tím, že všechny tři vozy byly naplněné velkým množstvím hořlavých tekutin. V souvislosti s událostí zatkla policie již čtyři osoby.

Na glasgowském letišti se džíp pokoušel prorazit přes bezpečnostní zátarasy a jedno parkující vozidlo do zaskleněných dveří budovy. Vzápětí se proměnil v ohnivou kouli a poté uvízl v roztříštěných dveřích, a to několik metrů od šokovaných cestujících, kteří se v panice rozutekli. Zranění na dolních končetinách utrpěl jeden náhodný kolemjdoucí.

Policie nakonec dopadla řidiče a jeho společníka, kteří jsou podle úřadů jihoasijského původu. Jeden z nich utrpěl těžké popáleniny a byl hospitalizován. U zraněného se našel podezřelý materiál, který si vynutil evakuaci nemocnice. Policie zatím neupřesnila, zda byl muž ještě opásaný výbušninami. Dala ale najevo, že událost považuje za pokus o sebevražedný atentát.

Již ve čtvrtek objevila policie v Londýně dva automobily naplněné hořlavými a výbušnými tekutinami. Jejich exploze mohly podle úřadů zabít desítky lidí. V hrabství Cheshire v severní Anglii zatkla policie v souvislosti s incidenty další dva lidi.

Britská vláda pod vlivem těchto událostí včera vyhlásila kritický stav ohrožení (více čtěte zde).

Může jít o pokusy otřást novou vládou

brown_predstavuje_117x72.jpgUdálosti vyvolaly spekulace, zda jde o snahu o útok iráckých radikálů, kteří se tak chtějí pomstít za britskou účast na správě Iráku dobytého ve válce vedené Spojenými státy. Rovněž může jít o britské islámské extremisty, podobně jako při útocích v Londýně v červenci 2005.

Někteří činitelé vyslovili názor, že šlo možná o pokus otřást novou vládou premiéra Gordona Browna, který je ve funkci teprve od čtvrtka. V Británii ovšem taky začalo období prázdnin, což se projevilo výrazným zaplněním letišť a nádraží rodinami s dětmi.

Premiérův poradce Stevens nevidí naději na změnu

Poradce premiéra Browna pro mezinárodní bezpečnost John Stevens v rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku News of the World řekl, že se do Británie dováží taktika naučená v Iráku.

Teroristické atentáty z července 2005 v Londýně byly strašné, ale teroristická síť Al-Káida dováží nyní taktiku "z Bagdádu a z Bali" do ulic britských měst, tvrdí Stevens. Podle něho není naděje, že se situace v brzké době změní.

Při pumovém atentátu na Bali zahynulo v roce 2002 přes 200 lidí; v Iráku, a zejména v Bagdádu, jsou bombové útoky prakticky na denním pořádku a vyžádají si často desítky obětí.

"Nemylte se, pumové atentáty z tohoto víkendu jsou znamením větší eskalace ve válce, kterou vedou proti nám islámští radikálové," prohlásil Stevens.

"Je těžké o tom získat důkazy, ale existuje rostoucí podezření, že agenti Al-Káidy, možná narození v Británii, se vrátili z Iráku ve stejnou dobu jako z tradičních výcvikových táborů v Afghánistánu, aby řídili skupiny tady," dodal Stevens.

Premiér Gordon Brown upozornil své spoluobčany na to, že musejí být neustále bdělí v otázkách bezpečnosti, jelikož teroristická hrozba, jíž čelí jejich země, je dlouhodobá a neustálá. Prohlásil to v televizi, ale zároveň jejím prostřednictvím teroristům vzkázal, že Britové se nenechají zastrašit a nikomu nedovolí, aby jim podkopával jejich způsob života.

 

„Nevzdáme se, nenecháme se zastrašit a nedovolíme nikomu, aby ničil britský způsob života,“ řekl premiér podle stanice BBC.

 

Brown ovšem nechce házet všechny muslimy do „jednoho pytle“. Prohlásil, že jen malá část muslimů zasvěcuje svůj život extremistickému jednání. Terorismus označil jako „ďábelské jednání, které nemůže být nikdy ospravedlněno vírou“ a odmítl ho jako způsob boje. Spojitost událostí posledních dní a teroristické sítě Al-Káida je jasná.   

 

„Víme, že Al-Káida a její spojenci operují ve více než 60 zemích. Lze předvídat, že budou používat nejrůznější druhy raket a zbraní, budou podnikat nejrůznější útoky, ať už letadly nebo auty, aby maximalizovali ztráty civilních občanů kteréhokoliv vyznání nebo země.“