Důvodem pro změnu původního názvu "Koncetrační tábor Osvětim" byla žádost Polska, aby název objektu jasně vyjadřoval, že tábor zřídily a vedly okupační německé nacistické síly. Polsko trvalo na změně názvu proto, aby budoucí generace chápaly, že při zřízení a vedení tábora nehrálo žádnou roli.

osvetim_zoom.jpgOsvětim, kde nacisté zabili více než milion lidí, se stal symbolem holokaustu. Birkenau byl sousední tábor, kde se nacházely hlavní plynové komory a krematoria. Většinu obětí tvořili evropští Židé, i když smrt v Osvětimi našli také Poláci, Romové a další nepohodlní občané. Lidé v Osvětimi umírali v plynových komorách, ale častou příčinou smrti byl také hlad, nemoci a nucená práce. Tábor zřídili nacisté na okraji Němci okupovaného polského města Osvětim. První transport s polskými politickými vězni přijel do Osvětimi 14. června 1940. Sovětská armáda osvobodila tábor 27. ledna 1945.

Koncentrační tábor v Osvětimi byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1979.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist