Důvodem pro změnu původního názvu "Koncetrační tábor Osvětim" byla žádost Polska, aby název objektu jasně vyjadřoval, že tábor zřídily a vedly okupační německé nacistické síly. Polsko trvalo na změně názvu proto, aby budoucí generace chápaly, že při zřízení a vedení tábora nehrálo žádnou roli.
Osvětim, kde nacisté zabili více než milion lidí, se stal symbolem holokaustu. Birkenau byl sousední tábor, kde se nacházely hlavní plynové komory a krematoria. Většinu obětí tvořili evropští Židé, i když smrt v Osvětimi našli také Poláci, Romové a další nepohodlní občané. Lidé v Osvětimi umírali v plynových komorách, ale častou příčinou smrti byl také hlad, nemoci a nucená práce. Tábor zřídili nacisté na okraji Němci okupovaného polského města Osvětim. První transport s polskými politickými vězni přijel do Osvětimi 14. června 1940. Sovětská armáda osvobodila tábor 27. ledna 1945.
Koncentrační tábor v Osvětimi byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1979.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist