České předsednictví v Evropské unii, které převezmeme v roce 2009, nebude mít "příliš velké ambice". Česko se bude podobně jako před půl rokem Finsko snažit ukázat, že je schopné uřídit chod evropské institucionální mašinérie, zvládnout celé prezidentské období bez "škobrtnutí" a plus přinést nějaký bonus navíc. Sdělil to ve středu premiér Mirek Topolánek při neformálním setkání s novináři v Kramářově vile. "Sama agenda je tak obrovská, že není třeba mít přehnané ambice," konstatoval Topolánek a dodal, že také Němci šli do předsednictví pouze se dvěma cíli. České vize by se podle premiéra měly ještě modifikovat po celý příští rok, kdy budou do Bruselu vyslány na misi desítky lidí, chystají se také trojstranná jednání s Portugalskem a Francií.
Právě nedávno zvolený francouzský lídr Nikolas Sarkozy podle premiéra na uplynulém summitu EU ukázal, co lze čekat do budoucnosti od evropských mocností a jakou roli konkrétně chce hrát Francie. "Sarkozy ukázal velmi silnou pozici při neformálních jednáních," potvrdil Topolánek s tím, že pociťuje velmi silný signál generační výměny státníků v zemích EU. Právě Česko, Litva, Lucembursko a Francie byly těmi členskými státy, které v těžkých okamžicích udržely Polsko u jednacího stolu. Za největší úspěch považuje česká delegace úplné odstoupení od původní ústavní smlouvy, ačkoli se to mnohým zemím nelíbilo. "Mandát jsme naplnili skoro stoprocentně," pochválil výsledek premiér s odkazem na dobrou předchozí přípravu české delegace. Ustoupit byl Topolánek nucen požadavkům Velké Británie, která si v Bruselu vybojovala výjimku - tzv. opt-out, stejně jako Irsko a Polsko v otázce základních práv. "Polský opt-out prakticky není, je spíše politický a symbolický," oponoval premiér, přiznal ale, že po formální stránce ČR mandát porušila.
Česká delegace se po uplynulém summitu bije v prsa, přestože do Bruselu přijela s požadavky nikterak kontroverzními. Nutno ale uznat, že Česko zaujalo na zasedání Rady EU konstruktivní pozici, která k možnostem velikosti země přispěla k mandátu, jenž bude předmětem debaty na mezivládní konferenci na podzim tohoto roku. Premiérovi zahrály výsledky summitu do karet i na domácí scéně, kde na zahraniční politiku vlády padají často kritická slova ze strany opozice. "Politika opozice je účelová a populistická," prohlásil premiér. Předseda ČSSD Jiří Paroubek před summitem minulý týden varoval, aby si ČR reprezentovaná premiérem Topolánkem neutrhla v Bruselu ostudu. Po skončení summitu EU Česká strana sociálně demokratická oznámila, že jí dohoda o nové unijní smlouvě vyhovuje, a je připravena ji podpořit. ČSSD bude ale podle Paroubka zcela jistě požadovat referendum. O tom zase nechce slyšet Topolánek. "Dostal se do pasti své vlastní rétoriky," řekl na adresu svého předchůdce premiér.
Česko se po delší době ukázalo ostatním evropským zemím jako jejich rovnocenný partner. Bude-li však plánovat "předsednictví bez přehnaných ambic", hrozí, že se v roce 2009 ocitne samo v pasti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist