Prezident Spojených států George Bush brání odcházejícího britského premiéra Tonyho Blaira před výčitkami, že se během svého funkčního období choval jako "pudlík" americké hlavy státu. V rozhovoru pro dnešní britský deník The Sun naopak svého britského spojence vyzdvihl pro jeho státnické schopnosti a označil jej jako "silného chlapíka".

"Slyšel jsem, že se mu říká 'Bushův pudlík'. Je něčím větším," řekl Bush a zmíněné výtky vůči britskému ministerskému předsedovi, jenž dnes opouští svůj úřad, označil za "šum v pozadí", jenž má odvést pozornost od důležitých věcí.

blair_tony_192x128.jpgBush v bilančním rozhovoru k desetiletému působení Blaira ve funkci premiéra zdůraznil, že oba spolupracovali, "aby tváří v tvář enormním nebezpečím dosáhli celosvětového míru". Označovat Blaira za pudla je proto podle Bushe pošetilé. "Na náš vztah se pohlíželo, jako kdyby Bush Blairovi přikázal 'Skoč!' a Blair se zeptal 'Jak vysoko?'. Ale tak to nechodí. Jde o vztah, v němž říkáme, že spolu skočíme oba," dodal americký prezident.

Oba spolu "sloužili" v době války a odhodlaně bok po boku směřovali k vítězství, řekl americký prezident listu, jehož vydavatelem je Bushovi i Blairovi nakloněný australský miliardář a podporovatel války v Iráku Rupert Murdoch.

Bush rovněž přiznal svůj podíl na nátlaku, jemuž byl Blair v Británii vystaven kvůli válce v Iráku. "Ptal jsem se ho na to, chtěl jsem ho jako přítel povzbudit... Ale je pravda, že každý musí své břímě nést sám," dodal Bush. Řekl také, že se od Blaira mnohému naučil a sám se stal "mnohem tolerantnějším".

Americký prezident rovněž přiznal, že Blair vládne některými schopnostmi, které sám postrádá. Zvlášť pak zdůraznil, že jeho britský kolega je světovou třídou ve schopnosti komunikace. "Přál bych si být lepším řečníkem. Tenhle chlapík umí... opravdu umí hovořit," poznamenal Bush.