Do KLDR v úterý přicestovali inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří mají ověřit plnění únorové dohody o uzavření hlavního severokorejského jaderného komplexu v Jongbjonu. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Delegace MAAE vedená Olavim Heinonenem, který dnes vyjádřil po příletu do Pchjongjangu nad nastávající misí optimismus, stráví v KLDR tři dny. Hlavní americký vyjednávač v otázkách severokorejského jaderného programu Christopher Hill po své návštěvě Pchjongjangu minulý týden uvedl, že dobu procesu uzavírání reaktorů odhaduje na tři týdny.

"Potřebujeme být stále optimističtí. Soudím, že Pchjongjang nyní udělá, o co byl požádán," řekl Heinonen reportérům na letišti.

Nezávisle na MAAE oznámila dnes Jižní Korea, že obnoví od 30. června pomoc pro zchudlou KLDR. Dodávání potravin pozastavil Soul poté, co Pchjongjang nevyslyšel mezinárodní varování a otestoval v červenci 2006 jaderné rakety.

Peněžní spor vyřešen

Ruský peněžní ústav Dalkombank v pondělí oznámil, že dokončil převod 25 milionů amerických dolarů do Severní Koreje. Právě převedení této částky, donedávna zadržované Spojenými státy v bance v Macau, bylo hlavní podmínkou KLDR pro odstavení jongbjonského zařízení. Severní Korea v pondělí poté oznámila, že byl vyřešen spor o její devizová konta blokovaná v zahraničí. Dodala, že je tudíž připravena splnit závazek, který na sebe vzala v únoru při šestistranných rozhovorech a který se týká uzavření jaderného zařízení v Jongbjonu výměnou za zahraniční pomoc.

Severokorejská devizová konta v Macau byla zablokována v roce 2005, kdy USA macajskou banku obvinily z napomáhání KLDR v praní špinavých peněz. Pchjongjang poté odmítal pokračovat v šestistranných rozhovorech o svém jaderném programu. Změna nastala letos v únoru, kdy KLDR projevila připravenost ustoupit výměnou za suroviny a uvolnění peněz.