Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap De Hoop Scheffer v Petrohradu prohlásil, že Írán má v současnosti možnost zasáhnout území členských zemí NATO, například Turecka. Podle agentury ITAR-TASS dodal, že rakety z "darebáckých států" bude nejlépe možné zachytit pomocí radaru v České republice a raket v Polsku. Scheffer tak při jednání se Sergejem Mironovem, předsedou Rady federace, horní komory ruského parlamentu, hájil diskutovaný systém, který zatím není součástí struktur NATO.
Ruská nabídka USA na společné využívání radaru Gabala v Ázerbájdžánu je podle aliančního politika dokladem existence hrozby ze strany "darebáckých států". Při rozhovoru s Mironovem Scheffer zdůraznil, že součásti amerického systému protiraketové obrany v Polsku i ČR nejsou namířeny proti Rusku a vyzval Moskvu k otevřenému a jasnému posouzení této problematiky.
"Není třeba být Einsteinem, aby bylo možné pochopit, že deset kinetických raket nepředstavuje pro Rusko a pro Rusy hrozbu," citovala Scheffera agentura RIA Novosti. Mironov zopakoval ruské stanovisko, že Írán v současné době nepředstavuje pro svět hrozbu. Rusové budování systému vnímají především jako nebezpečí pro vlastní bezpečnost, radar v ČR prý "uvidí" především starty ruských střel.
Generální tajemník NATO se ve městě na Něvě účastní konference "Současná rizika a hrozby bezpečnosti: Role Rady Rusko-NATO". Tato rada vznikla v květnu 2002 a nynější Schefferova návštěva má připomínat její 5. výročí. Scheffer účastníky konference ujistil, že Severoatlantická aliance chápe obavy Ruska z plánovaného umístění radaru v České republice a protiraketové základny v Polsku, a je proto připravena k otevřenému dialogu s Moskvou.
NATO a Rusko jsou přirození partneři a mají společné zájmy, například předejít šíření zbraní hromadného ničení, poznamenal Scheffer s tím, že je zapotřebí diskutovat o všech záležitostech, včetně těch, na něž se názory liší.
Jeho cesta však přichází ve chvíli zvýšeného napětí mezi aliancí a Ruskem, jak dnes připomněl i Mironov. Moskvu totiž podle něj vážně znepokojuje rozšiřování aliance v situaci, kdy pro ni neexistuje reálný protivník. Rozšiřování, především o země někdejšího Sovětského svazu, prý může zpochybnit další spolupráci Ruska a NATO.
Scheffer na to reagoval slovy, že existují otázky, v nichž se aliance s Ruskem jen těžko shodne. "Dveře NATO jsou otevřené pro ty země, které se chtějí připojit," uvedl.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist