Turecko je "definitivně" laickou zemí a EU nestaví svou podstatu na židovsko-křesťanských kořenech Evropy, ale na laicismu. Postoje Turecka jsou přirozeně v některých ohledech velmi jiné, ale Turci a jejich vláda ctí pravidla pro soužití, a tak je možné s nimi jednat a společně vytvářet evropskou oblast, usoudil státní sekretář (de facto předseda vlády) Bertone.
V roce 2004 budoucí papež Benedikt XVI., tehdy ještě jen německý kardinál Joseph Ratzinger, popudil Ankaru vystoupením proti vstupu muslimského Turecka do EU. Jako papež v roce 2006 přilil olej do ohně projevem, ve kterém spojoval islám s násilím. Poté vše urovnával prosincovou návštěvou Turecka a v lednu řekl, že Turecko "je mostem mezi Asii a Evropou a křižovatkou mezi kulturami a náboženstvími".
Vyjádření kardinála přišlo poté, co se nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy opakovaně vyjádřil proti vstupu Turecka do EU. Turecko by se podle něj mělo stát členem Středomořské unie, k jejímuž vytvoření vyzývá a jejímiž členy by podle něj měly být všechny středomořské státy. Sarkozy si v této souvislosti také přeje, aby EU na prosincové vrcholné schůzce rozhodla o ustavení pracovní skupiny, která bude pověřena vymezením nejzazších hranic unie a bude se zabývat vztahy se sousedy EU.
Unie, která začala v roce 2005 a loni zmrazila přístupové rozhovory s Ankarou, by podle Paříže, ale i například Berlína, měla nabídnout Turecku jen jakési privilegované partnerství. Praha se vyjadřuje pro plnou integraci Turecka, které je dlouholetým členem NATO.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist