Mezi více než 500 oceněných středoškolských účastníků mezinárodního vědeckotechnického veletrhu Intel ISEF v USA se v pátek dostal i mladý český vynálezce. Třetí místo v kategorii Elektrické a mechanické inženýrství a tisícidolarovou odměnu (přes 20.000 korun) obdržel Tomáš Nezval ze Střední průmyslové školy v Prostějově za představení automatického rybářského prutu, který pomocí mikroprocesoru chytá ryby sám bez účasti člověka.

Soutěže pořádané letos v Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko, kde představilo své práce 1500 mladých vědců z 51 zemí světa, se zúčastnilo ještě sedm dalších českých studentů. Třemi hlavními vítězi jsou tři mladí Američané.

Hlavní cenu a stipendium ve výši 50.000 dolarů pro každého obdrželi podle internetových stránek Intelu Dayan Li, Philip Streich a Dmitry Vaintrob.
Liho studie se zabývala zevrubným monitorováním vývoje krevních a lymfatických tkání postižených rakovinou, což může pomoci při přesném zaměřování léčebných procesů.
Streich přinesl důkaz, že uhlíková nanovlákna, která patří k nejpevnějším a nejvodivějším materiálům na světě, jsou termodynamicky rozpustná.
Vaintrob se pustil do spojování algebraických struktur s topologickými prostory.