Česká republika vybuduje chystaný americký protiraketový systém i přes případný odpor některých členských států Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro dnešní německý list Passauer Neue Presse na to poukazuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

radar_mapa_172x107.jpg"Česko je připraveno k diskusím a bude otevřeně hovořit se všemi partnery v NATO a vysvětlovat všechny aspekty," řekl Schwarzenberg. "Jasné je však jedno: Konečné rozhodnutí padne u nás," uvedl ministr. ČR přitom podporuje integraci protiraketového štítu do NATO, jak to jen bude možné.

Minulý týden hovořil Schwarzenberg v Berlíně o americkém protiraketovém systému s ministry zahraničí a obrany Frankem-Walterem Steinmeierem a Franzem Josefem Jungem. Samotná německá vláda nemá na systém jednotný názor. To zjistil také český ministr.

"Diskuse minulých týdnů ale ukázaly, že převážná část členů NATO se dívá na projekt pozitivně. Myslím, že nakonec dospějeme k dobrému výsledku," řekl ministr. Ruský odpor k protiraketám považuje spíše za kampaň a "vítanou příležitost k podtržení vlastních velmocenských nároků".

V německém listu, který vychází v bavorském Pasově, šéf české diplomacie vyjadřuje přesvědčení, že se postupně zlepšují vztahy mezi Českem a sousedním Bavorskem, které dlouhodobě zatěžují požadavky Mnichova na větší českou vstřícnost vůči poválečným sudetoněmeckým vysídlencům. I když téma minulosti pode něj hraje ještě určitou úlohu pro starší generaci, mladší lidé ho už tak nevnímají. "Stíny minulosti pomalu mizejí," říká.

Schwarzenberg zároveň věří, že až nynějšího bavorského premiéra Edmunda Stoibera na konci září podle očekávání vystřídá v čele vlády nynější zemský ministr vnitra Günther Beckstein, vztahy se výrazně zlepší. "Předpokládám velmi dobrou spolupráci," uvedl český ministr zahraničí.

Česko podle něj vždy bylo otevřené případné cestě bavorského premiéra do Prahy, která se však za 14 let Stoiberova působení v čele kabinetu neuskutečnila. Podle Schwarzenberga to souvisí s podmínkami, které Stoiber vždy kladl v zájmu sudetských Němců.

Schwarzenberg upozornil rakouskou ministryni na Temelín

temelin_180x120.jpgČeská republika přikládá velký význam rakouským blokádám rakousko-českých hraničních přechodů kvůli jaderné elektrárně Temelín. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na to dnes v Bruselu upozornil svou rakouskou kolegyni Ursulu Plassnikovou. Podle mluvčího českého zastoupení při EU Schwarzenberg na schůzce zdůraznil, že o tomto "důležitém" problému by obě strany měly ještě jednat.

Pro Českou republiku je to důležité téma, o kterém bude potřeba ještě jednat, řekl český ministr Plassnikové. Jejich schůzka se odehrála na okraj zasedání ministrů zahraničí EU. Mluvčí českého zastoupení Jan Vytopil řekl, že se však nepočítá s tím, že by se o problému mluvilo v plénu ministerské schůzky.