První by se měl stát předsedou vlády a druhý generálním tajemníkem Elysejského paláce. Jde tedy o posty dvou nejbližších spolupracovníků příštího prezidenta, který nastoupí do funkce 16. května.

François Fillon, senátor a několikanásobný ministr, je označován za jednoznačného favorita soutěže o to, kdo zasedne v sídle předsedy vlády, v Matignonském paláci. Byla to pro něho velká satisfakce poté, co předloni při přestavbě vlády přišel o křeslo, což těžce nesl. Potom však vsadil na Sarkozyho, stal se jeho nejbližším politickým poradcem, a Sarkozyho volební program a příprava jeho kampaně byly z velké části jeho dílo.

Na post předsedy vlády byla tipována řada osobností, včetně nynějších ministrů obrany a sociálních věcí Michele Alliotové-Marieové a Jeana-Louise Borlooa, ale Fillon zřejmě ovládl pole, a kdyby ho Sarkozy do čela vlády nejmenoval, bylo by to velké překvapení.

Dvaašedesátiletý Guéant je "pravou rukou" Sarkozyho už řadu let. Tento bývalý generální ředitel policie byl ředitelem jeho kabinetu na ministerstvech vnitra i financí a hospodářství, která Sarkozy v posledních pěti letech vedl, a teď řídil jeho volební kampaň. Pro funkci generálního tajemníka prezidentské kanceláře je označován za ideálního. Sám řekl, že tam by byl šťastný, a odmítl dohady, že pošilhává po premiérském křesle.

Pokud jde o obsazení ministerstev, uplatní se úsloví o mnoha povolaných a málu vyvolených. Sarkozy slíbil vládu o patnácti členech s co možná rovným zastoupením mužů a žen, a těch, kdo mohou na zařazení do tohoto úzkého týmu aspirovat, je mnoho desítek.

Francouzský tisk předpokládá, že se ve vládě skoro jistě objeví už zmínění Borloo a Alliotová-Marieová. První už proto, že Sarkozy musí dbát na to, aby dodal vládě sociálnějšího nádechu, což je Borloova parketa. Le Figaro ho tipuje na obsazení funkce ministra hospodářské strategie a zaměstnanosti. Dosavadní ministryni obrany, blízkou odcházejícímu prezidentu Jacquesu Chirakovi, nelze pominout kvůli popularitě, které se těší u značné části vládní strany Svaz pro lidové hnutí (UMP). Údajně se přestěhuje na ministerstvo zahraničních věcí.

Jako další možní budoucí ministři jsou zmiňováni například oba mluvčí Sarkozyho prezidentské kampaně Xavier Bertrand a Rachida Datiová, mluvčí UMP Valérie Pécresseová, Sarkozyho náměstek na ministerstvu vnitra Brice Hortefeux nebo Sarkozyho dlouhodobý blízký spolupracovník Patrick Devedjian. Je mezi nimi ale také bývalý premiér Alain Juppé, který se musel vzdát svých prezidentských ambicí kvůli aféře s nezákonným financováním předchůdce UMP - Sdružení pro republiku. Z tohoto muže, kterého Chirac svého času označil za "nejlepšího z nás", by se prý mohl stát ministr financí a hospodářství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist