Ve Francii začalo dnes v 08:00 s napětím očekávané druhé kolo prezidentských voleb. Střetávají se v něm kandidát vládní pravice Nicolas Sarkozy a socialistka Ségolene Royalová. Jeden z nich vystřídá nejpozději 16. května v Elysejském paláci Jacquesa Chiraka, který zastával prezidentskou funkci dvanáct let. Podle průzkumů je favoritem Sarkozy. První odhady výsledků budou oznámeny ve 20:00, kdy se uzavřou volební místnosti.
AKTUÁLNĚ: K urnám míří celá země
Francouzským prezidentským volbám dnes stejně jako v jejich dubnovém prvním kole přeje počasí, ale v Paříži to nevypadá, že by lidé byli ochotni rezignovat na své volební právo, aby si mohli někam vyjet. U volebních místností je od rána živo a v mnoha z nich se musí na hození hlasu do urny dost čekat. Během dopoledne už hlasovalo 29,3 procenta místních voličů, zatímco 22. dubna to bylo ve stejnou dobu 24,6 procenta. Na mnoha místech byly dopoledne před pulty zapisovatelů dlouhá fronta.
Na voličských seznamech je zapsáno asi 44,5 milionu lidí. V prvním kole 22. dubna z nich přišlo k urnám skoro 85 procent, což se označuje za důkaz dobrého zdraví francouzské demokracie přes hospodářské a sociální potíže, které Francie pociťuje. Oba finalisté vyzvali i pro dnešek k hojné účasti.
Vše o prezidentských volbách ve Francii najdete v tématu iHNed.cz.
Za favorita voleb je považován Sarkozy, kterému přisoudily větší šanci na vítězství skoro všechny průzkumy počínaje polovinou ledna, kdy byl zvolen prezidentským kandidátem vládní strany Svaz pro lidové hnutí. V posledních dnech se jeho pomyslný náskok zvýšil na šest až deset procent. Nebezpečné pro něj by mohlo být, kdyby jeho voliči začali považovat vítězství za jisté, a proto šli k volbám v menším počtu.
Royalová, která v posledních dnech v průzkumech ztrácela, nepřímo označila jejich výsledky za zmanipulované a vyzvala své voliče, aby se jimi nenechali mást a masově ji přišli podpořit. Její kampaň se vyznačovala neobyčejnou bojovností a důrazem na obraz změny, který tato kandidátka představuje už svým ženstvím. V případě vítězství by byla první ženou v čele Francouzské republiky.
Chiraka nahradí nová generace
Vítězství kteréhokoli z finalistů bude znamenat změnu generační - oba jsou o víc než dvacet let mladší než odcházející prezident.
Dnešní francouzský tisk oceňuje intenzitu a kvalitu kampaně a vyzývá k masové účasti. I když průzkumy dávají větší šance na vítězství Sarkozymu, titulky deníků jsou opatrné. "Komu Francie?" ptá se La Voix du Nord, "Prezident, nebo prezidentka?" píší Les Dernieres Nouvelles d´Alsace, "Kdo do Elysejského paláce?" stojí na první straně v La Maine libre. Hlavní celostátní listy dnes nevycházejí.
Kvůli volbám bylo jen v Paříži zmobilizováno přes 3000 policistů, kteří mají zajistit bezpečnost jak samotného volebního aktu, tak následných oslav vítězné strany. Pozornost se zaměřuje hlavně na pařížská předměstí, kde začala předloňská revolta mladých lidí, zvlášť z přistěhovaleckých rodin, a kde je Sarkozy velmi nepopulární.
Volby se konají v situaci, kdy Francie trpí slabým hospodářským růstem a vysokou nezaměstnaností, cítí se ohrožena důsledky globalizace a prožívá krizi důvěry v sebe samu. Sarkozy nabídl jako léčbu program spíš liberálního zaměření, Royalová položila důraz na sociální opatření a na oživení demokratických praktik.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist