Boris Jelcin vládl Kremlu osm a půl roku a jeho nenadálý odchod v prosinci 1999 byl stejně překvapivý, jako jeho některé činy. V prezidentském křesle například podepsal smlouvu o rozpadu sovětského impéria, vyslal ruské vojáky poprvé do Čečenska a pětkrát úspěšně odolal pokusu o své sesazení. Byl také terčem mnoha obvinění, včetně genocidy vlastního národa. Ještě ve funkci prezidenta byl Jelcinovi voperován pětinásobný bypass a byl oslaben nemocemi. Novodobý ruský "car" Boris ale všechno překonával. Dnes náhle zemřel. V únoru oslavil 76. narozeniny.

jelcin.jpgJelcinova kariéra byla plná zvratů. Bývalý komunistický aparátčík se stal prvním ruským prezidentem a svého času byl symbolem opatrné demokratizace Ruska. Tato pověst ale notně utrpěla vpádem ruských jednotek do Čečenska. Jeho jméno je také spojeno s pádem komunismu a zánikem Sovětského svazu, za což samozřejmě dodnes sklízel obdiv i kritiku.
Přelomovým se stal pro Jelcina rok 1985, kdy ho ze sverdlovského oblastního výboru povolal do Moskvy po nástupu k moci Michail Gorbačov. V prosinci nastoupil do čela moskevských komunistů a brzy se stal mezi Moskvany populárním. Po neshodách s Gorbačovem kvůli pomalým reformám se do politiky vrátil jako poslanec a dotáhl to až na předsedu Nejvyššího sovětu (parlamentu) RSFSR. V červenci 1990 vystoupil ze strany a v roce 1991 byl zvolen ruským prezidentem. V prosinci téhož roku se svým podpisem podílel na zániku SSSR.

Ve funkci prezidenta na sebe poprvé výrazněji upozornil v srpnu 1991, kdy odmítl pokus konzervativních sil o puč. Auru reformátora a demokrata si pošramotil rozporem s parlamentem v roce 1993, který skončil ozbrojeným konfliktem a 146 mrtvými. Asi nejvíce ale utrpěla jeho popularita po vpádu ruských vojsk do Čečenska v roce 1994. Přesto byl o dva roky později opět zvolen do funkce prezidenta. Volební kampaň mu pomáhali financovat tehdy vlivní oligarchové, kteří svou moc za současného prezidenta Vladimira Putina ztratili, a notně mu prý pomohli američtí volební experti.

V zahraniční politice občas zdůraznil sílu ruských zbraní a protestoval proti kritice zásahu v Čečensku. Za jeho éry sice byly podepsány důležité smlouvy, ale většina dokumentů vstoupila v platnost až za Putina. Stal se však "mistrem" zahraničních faux pas. Při návštěvě Švédska v roce 1997 si například pletl jaderné mocnosti, na jejichž seznam zařadil i Německo a Japonsko. V roce 1994 zase usnul v letadle tak tvrdě, že ho v Irsku, kde měl jednat s premiérem, nedokázali vzbudit. V témže roce v Berlíně při oslavách odchodu ruských vojsk z Německa se ujal po přípitku dirigování orchestru, zpíval a poté nemohl sám dojít k autu.

Svým odchodem v roce 1999 Jelcin nastartoval kariéru Putina, kterého si vybral za svého nástupce jako ne příliš známého premiéra. Putinovi kritici nyní upozorňují například na daleko větší svobodu ruských médií v době Jelcinovy vlády. Jelcin ale současný vývoj v Rusku hodnotil kladně. "Jsem příznivcem silné ruky, silné prezidentské moci. Bez přísnosti se naše obrovská země rozpadne," řekl například loni v lednu. Příznivci současné ruské moci v souvislosti s Jelcinem hovoří hlavně o úpadku mezinárodní prestiže Ruska, o rozkrádání státního majetku a jeho vývozu za hranice. Jelcinovi je také vyčítán i ekonomický úpadek země a "divoká privatizace", kdy se velká aktiva dostala do rukou úzké skupiny oligarchů. V roce 1993 ve funkci prezidenta navštívil Českou republiku.

Po odchodu z funkce se z Jelcina stal spokojený a bohatý důchodce s doživotními jistotami. Většinu času žil v poslední době ve své vile za Moskvou, kde ho navštěvovaly dcery s rodinami. Vášnivě četl a věnoval se tenisu. Občas si zajel i zalyžovat a předloni si při svém oblíbeném sportu zlomil stehenní kost. I tak vážný úraz překonal.

Jelcin pochází z rolnické rodiny z vesnice Butka u Jekatěrinburgu (dříve Sverdlovsk), kde se 1. února 1931 narodil. Vystudoval uralskou polytechniku a od mistra stavebního závodu se vypracoval až po ředitele. Již za studií se seznámil se svou manželkou Anastasjou. Mají spolu dvě dcery a Jelcin je již několikanásobným dědečkem i pradědečkem. Dcera Taťjana Ďjačenková, která svému otci dělala poradkyni, byla svého času označována za šedou eminenci Kremlu.
Jelcin se nachází v Guinessově knize rekordů, jako politik, který vyhrál ve volbách s největším rozdílem hlasů. V parlamentních volbách v březnu 1989 získal v jednomandátovém obvodu o více než čtyři miliony hlasů více než jeho protivník.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist