Kubánský ministr zahraničí Felipe Pérez po setkání se svým španělským protějškem Miguelem Ángelem Moratinosem prohlásil, že jeho země je připravena vést dialog o citlivém tématu dodržování lidských práv na ostrově, ale pouze se španělskou vládou a nikoli s celou Evropskou unií.

Moratinos je na Kubě jako první ministr zahraničí zemí EU od přijetí sankcí vůči Havaně v roce 2003.

Podle Péreze je Španělsko pro Kubu "privilegovaným partnerem pro rozhovor". Oba ministři se údajně sblížili v názoru na "vytvoření trvalého mechanismu politického dialogu nevylučujícího mezinárodní spolupráci v otázkách podpory lidských práv".

"Taková jednání se však musejí konat v atmosféře respektování plné suverenity obou zúčastněných stran a na principu nevměšování do vnitřních záležitostí," zdůraznil kubánský ministr zahraničí.

Za předpoklad k navázání rozhovorů s evropskou "sedmadvacítkou" označil Pérez zrušení sankcí a "společného postoje EU", který unie zaujala v roce 1996 a který podmiňuje pomoc EU Kubě zahájením demokratizačních změn v zemi. Diplomatické sankce vůči Kubě vyhlásila EU poté, co bylo v březnu a dubnu 2003 zatčeno 75 kubánských disidentů. Kubánské úřady dosud ze zdravotních důvodů propustily jen 16 z nich.

Naopak dvoustranná hospodářská spolupráce mezi Kubou a Španělskem, pozastavená v roce 2003, byla obnovena, oznámil v úterý šéf španělské diplomacie.

Jak upozornila agentura APA, žádná ze zemí EU nemá s Kubou tak intenzivní hospodářské kontakty jako bývalá koloniální velmoc Španělsko, a proto má Madrid na zlepšení stávajících vztahů eminentní zájem. Španělsko je nejvýznamnějším investorem na "ostrově svobody" a Kuba je třetím největším dovozcem španělského zboží v celé Latinské Americe. Moratinos musel návštěvu Kuby obhajovat před ostatními evropskými ministry zahraničí na schůzce v Brémách. Tvrdil, že cesta je nezbytná, protože teď nastala důležitá chvíle pro budoucnost ostrova.

Moratinos by se měl na závěr své návštěvy sejít v noci na středu SELČ s Raúlem Castrem, který již devátý měsíc zastupuje v čele Kuby svého bratra Fidela, stále se zotavujícího po operaci zažívacího traktu. Šéf španělské diplomacie měl v plánu rovněž schůzku s představiteli kubánské opozice. Takováto jednání však v minulosti narážela na zatvrzele odmítavý postoj Castrova režimu, takže možnost průlomu v tomto případě hodnotí světové agentury jako nepravděpodobnou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist