Kubánský ministr zahraničí Felipe Pérez po setkání se svým španělským protějškem Miguelem Ángelem Moratinosem prohlásil, že jeho země je připravena vést dialog o citlivém tématu dodržování lidských práv na ostrově, ale pouze se španělskou vládou a nikoli s celou Evropskou unií.

Moratinos je na Kubě jako první ministr zahraničí zemí EU od přijetí sankcí vůči Havaně v roce 2003.

Podle Péreze je Španělsko pro Kubu "privilegovaným partnerem pro rozhovor". Oba ministři se údajně sblížili v názoru na "vytvoření trvalého mechanismu politického dialogu nevylučujícího mezinárodní spolupráci v otázkách podpory lidských práv".

"Taková jednání se však musejí konat v atmosféře respektování plné suverenity obou zúčastněných stran a na principu nevměšování do vnitřních záležitostí," zdůraznil kubánský ministr zahraničí.

Za předpoklad k navázání rozhovorů s evropskou "sedmadvacítkou" označil Pérez zrušení sankcí a "společného postoje EU", který unie zaujala v roce 1996 a který podmiňuje pomoc EU Kubě zahájením demokratizačních změn v zemi. Diplomatické sankce vůči Kubě vyhlásila EU poté, co bylo v březnu a dubnu 2003 zatčeno 75 kubánských disidentů. Kubánské úřady dosud ze zdravotních důvodů propustily jen 16 z nich.

Naopak dvoustranná hospodářská spolupráce mezi Kubou a Španělskem, pozastavená v roce 2003, byla obnovena, oznámil v úterý šéf španělské diplomacie.

Jak upozornila agentura APA, žádná ze zemí EU nemá s Kubou tak intenzivní hospodářské kontakty jako bývalá koloniální velmoc Španělsko, a proto má Madrid na zlepšení stávajících vztahů eminentní zájem. Španělsko je nejvýznamnějším investorem na "ostrově svobody" a Kuba je třetím největším dovozcem španělského zboží v celé Latinské Americe. Moratinos musel návštěvu Kuby obhajovat před ostatními evropskými ministry zahraničí na schůzce v Brémách. Tvrdil, že cesta je nezbytná, protože teď nastala důležitá chvíle pro budoucnost ostrova.

Moratinos by se měl na závěr své návštěvy sejít v noci na středu SELČ s Raúlem Castrem, který již devátý měsíc zastupuje v čele Kuby svého bratra Fidela, stále se zotavujícího po operaci zažívacího traktu. Šéf španělské diplomacie měl v plánu rovněž schůzku s představiteli kubánské opozice. Takováto jednání však v minulosti narážela na zatvrzele odmítavý postoj Castrova režimu, takže možnost průlomu v tomto případě hodnotí světové agentury jako nepravděpodobnou.