Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty schválila návrh zákona, který obsahuje ustanovení o nejpozdějším datu odchodu bojových jednotek USA z Iráku na září 2008. Informovaly o tom světové agentury. Bílý dům už předem dal najevo, že hodlá zákonnou normu, o níž ještě bude rozhodovat Senát, vetovat.

Stanovení termínu pro stažení vojáků je součástí návrhu normy, jež uvolňuje více než 124 miliard dolarů dodatečných prostředků zejména na boj v Afghánistánu a Iráku. Zahrnutí data odchodu bojových sil do návrhu prosazovali výhradně demokraté. Pro předlohu se vyslovilo 218, proti 212 členů dolní komory amerického Kongresu.

Senát by měl o vlastní verzi tohoto zákona hlasovat patrně už začátkem příštího týdne; poté budou obě komory muset sladit oba návrhy dohromady.

Demokraté mají po listopadových parlamentních volbách kontrolu nad oběma komorami. Bílý dům už jim nicméně dopředu vzkázal, že normu hodlá odmítnout. "To, co zvažují, má nulovou šanci na to stát se zákonem. Je to špatná legislativa, prezident ji bude vetovat," uvedl mluvčí republikánského prezidenta George Bushe Tony Snow.

Předseda volebního výboru demokratů Rahm Emanuel pro CNN během dne informoval, že schází jeden nebo dva hlasy k dosažení potřebných 218, aby byla legislativa schválena a byl stanoven pevný termín, kdy američtí vojáci opustí Irák - 31. srpen 2008.

Podle zahraniční agentury ale v tomto úsilí ignorovali hrozbu Bílého domu, že prezident George Bush bude vetovat jakýkoli zákon, který sváže souhlas s poskytnutím téměř sto miliard dolarů na bojové akce s rozvrhem odchodu vojáků do roku 2008; právě to však demokraté chtějí prosadit.