Severní Irsko má ve středu v dalších volbách znovu naději sestavit vlastní samosprávné orgány a učit se, jak si samo vládnout. Průzkumy ukazují, že voliči si to velmi přejí, ale zároveň jsou silně skeptičtí.
Skepse vychází z toho, že podle mírové smlouvy, kterou zprostředkoval premiér Tony Blair, musejí vládu společně vytvořit republikáni a unionisté. Smyslem tohoto ustanovení je zaručit znesvářeným skupinám podíl na moci, ať už volby dopadnou jakkoli. To má zvýšit důvěru, protože obě křídla budou vědět, co se ve vládě děje a jak se rozdělují finanční prostředky.
To má zabránit, aby jedno z křídel vše kritizovalo a sabotovalo z pohodlí opozice. A zejména má politiky této britské provincie přimět k něčemu, co jim není vrozené - hledat kompromisy s politickým protivníkem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist