Česká republika nebude uvažovanou evropskou ústavu blokovat, ale nebude ani nikam spěchat. Podle Topolánka nelze vyloučit, že evropské státy se časem shodnou na redukovaném textu ústavní smlouvy.


Předseda vlády se rovněž domnívá, že jednání o kontroverzním textu, který od neúspěšných referend ve Francii a Nizozemsku, rozděluje celou Evropskou unii, mohou zrychlit. "Jsme si vědomi, že volby v roce 2009 (do Evropského parlamentu), mohou mít zakomponované i toto téma," uvedl český premiér.
Česká republika však podle českého ministerského předsedy trvá na tom, že kvalita textu ústavy je důležitější než čas.


Prohlášení Topolánka, že pro Českou republiku hraje důležitější roli kvalita dokumentu, než konkrétní termín jeho přijetí, Barroso přivítal. Podle něj Evropská komise očekává od všech členských států Evropské unie konstruktivní přístup.


Česká vláda je v otázce evropské ústavy rozdělená. Například ministr pro životní prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík podporuje, aby EU vycházela z původního textu, který odmítli voliči ve Francii a Nizozemsku. Pro dokument odlišný od původního textu se naopak opakovaně vyslovili Topolánek, prezident Václav Klaus i vicepremiér Alexandr Vondra.


Proti původním předpokladům se oba státníci, jak řekli, vůbec nebavili o uvažované americké protiraketové základně, jejíž jedna část by měla být v Česku a druhá v Polsku.