Malta předstihla Polsko v žebříčku počtu lidí, kteří považují víru za důležitou v životě a odsunula tak Polsko na druhé místo. Tradičně poslední se umístila Česká republika. Vyplynulo to z průzkumu Eurobarometr, který zveřejnila polská média.
Za důležitou považuje víru 88 procent obyvatel Malty a 87 procent Poláků. Zemi, v níž hraje katolická církev důležitou společenskou, morální i politickou roli, ale na paty šlape i Kypr, kde je víra důležitá pro 86 procent obyvatel. Další se umístili s 82 procenty Řekové a se 78 procenty Italové.
Seznam uzavírají Estonci, kde je víra důležitá pro 29 procent a na posledním místě jsou Češi, z nichž pouze 28 procent deklaruje oddanost k víře.
Česká republika je považována za jednu z nejvíce ateistických zemí na světě. Podle sčítání lidu z roku 2001 o sobě téměř 60 procent obyvatel tvrdí, že jsou bez vyznání, k víře v boha se hlásí něco přes 30 procent lidí a jejich počty ubývají. Ještě méně je těch, kteří se pravidelně zúčastňují obřadů - v kostelech bývá v neděli zhruba desetina věřících.
Také v Polsku věřících ubývá. Podle průzkumu statistického institutu polské katolické církve chodí do kostela rok od roku méně Poláků. Ještě v 80. letech minulého století přicházelo pravidelně každou neděli na mši 60 procent věřících. V roce 1991 to bylo již méně než polovina a nyní je to okolo 45 procent věřících. K víře v boha se ale v převážně katolickém Polsku hlásí 93 procent obyvatel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist