Americký viceprezident Dick Cheney dnes prohlásil, že Washington si ponechává všechny možnosti k tomu, aby zabránil Íránu v získání jaderných zbraní. Bílý dům nicméně podle agentury Reuters následně zdůraznil, že usiluje o diplomatické řešení.

"Jak jsme řekli, děláme maximum pro diplomatické řešení. Avšak nevzali jsme ze stolu žádnou z možností," řekl Cheney stanici ABC News při návštěvě Austrálie. Tamní list The Weekend zase ve svém internetovém vydání napsal, že viceprezident USA podpořil tvrzení republikánského senátora Johna McCaina, podle kterého jedinou horší věcí než vojenský střet s Íránem by bylo, kdyby Teherán disponoval jadernými zbraněmi.

Západ se obává, že cílem íránského jaderného programu je získání nukleárních zbraní; Teherán to popírá s tím, že jeho aktivity mají čistě civilní charakter a jde mu výhradně o výrobu elektřiny.

Cheney údajně uvedl, že nemá pochyb o tom, že se Írán snaží obohatit uran do takové úrovně, která může být využita pro výrobu atomové bomby.

Jeho slova přicházejí krátce poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek vydala zprávu, v níž oznámila, že Írán neplní požadavky Rady bezpečnosti OSN na zastavení jeho jaderného programu.

Teherán ignoroval šedesátidenní lhůtu, kterou mu RB OSN dala pro zmrazení obohacování uranu; termín vypršel ve středu. V pondělí se sejde v Londýně pět stálých členů rady plus Německo k diskusi o dalších možných krocích vůči Teheránu s cílem přimět ho, aby se podvolil.

Administrativa prezidenta George Bushe dlouhodobě zdůrazňuje, že chce otázku íránského jaderného programu řešit diplomatickou cestou ruku v ruce se svými spojenci. V reakci na Cheneyho slova to dnes znovu zdůraznil i mluvčí Bílého domu Tony Fratto.

Podobně se dnes vyjádřil i generální ředitel MAAE Muhammad Baradej. Írán podle něj sice nesplnil požadavky RB OSN, avšak stále prý má dveře otevřené k jednání.