Předseda libyjské vlády Bagdádí Alí Mahmúdí ocenil přístup slovenského premiéra Roberta Fica k případu libyjských dětí infikovaných virem HIV, ve kterém libyjský soud odsoudil k trestu smrti pět bulharských sestřiček a palestinského lékaře. Zároveň vyjádřil přání, aby se Fico v této kauze angažoval v rámci Evropském unie.


Slovenský premiér, který končí svoji návštěvu Tripolisu, slíbil, že přes 400 libyjských dětí nakažených virem HIV by se mělo dva týdny léčit na Slovensku.


"Vysoce oceňujeme a vážíme si premiéra Slovenska, neboť jako jeden z mála představitelů uvidí kauzu ve dvou rovinách - v soudní a humanitární a z těchto důvodů si přejme, aby jednal v této kauze ve jménu Libye," uvedl Mahmúdí po jednání na tiskové konferenci.


Libyjský premiér mimo jiné před novináři uvedl, že bulharské sestry a palestinský lékař mají možnost se odvolat a dokázat svoji nevinu. Dodal, že současně je třeba řešit otázku obětí nákazy.


Diplomatická přestřelka
Slovenský premiér měl, podle listu SME, v rozhovoru pro Slovenský rozhlas uvést, že odevzdává panu Kaddáfímu osobní dopis slovenského prezidenta, kde má být předmětem jednání mimo jiné jak situace obětí, tak zároveň i kauza pachatelů, kteří stanuli před libyjským soudem.


Na vyjádření slovenského premiéra ostře reagoval velvyslanec Bulharské republiky v SR Ognian Garkov, který měl uvést, že nevěří tomu, že by Fico označil palestinského lékaře a bulharské zdravotnice za pachatele. "Říkám to jako velvyslanec Bulharska ale zároveň jako občan, a to kategoricky a nediplomaticky," uvedl velvyslanec Garkov. Dále diplomat řekl, že věří v pomoc USA, EU, včetně Slovenska. Nakonec zdůraznil své přesvědčení, že v této kauze vláda a parlament Slovenska podpoří Bulharsko.


Slovenské odborníky premiérův návrh překvapil
Tři střediska v zemi, v nichž se starají o pacienty s HIV, zatím nemají s dětskými pacienty zkušenosti. Na Slovensku se zatím žádné dítě virem HIV, který způsobuje AIDS, nenakazilo.


"Zkušenosti s léčbou dětí nemáme," řekl pro ČTK přednosta Kliniky infektologie a geografické medicíny v nemocnici v bratislavských Kramárech Igor Stankovič. Příslib malým Libyjcům nakaženým virem HIV nechtěl blíže komentovat. Nebyl o něm prý oficiálně informován. Klinika je nyní úplně plná, dodal.


Nápad nabídnout Libyi léčbu dětí vzešel podle premiérovy mluvčí Sylvie Glendové z loňské návštěvy vedoucího libyjského zastupitelského úřadu na Slovensku. Tuto možnost podle ní zástupce Tripolisu projednával prostřednictvím profesora Vladimíra Krčméryho a soukromé Vysoké školy zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty. "Na tomto základě premiér nabídl léčebné pobyty," řekla Glendová.


Krčméry je známý lékař a organizátor humanitární pomoci pro rozvojové země. V Africe otevřel několik klinik, kde se léčí nemocní na AIDS.


Ministerstvo zdravotnictví zatím neurčilo nemocnice, které by mohly libyjským dětem pomoci, řekla resortní mluvčí Silvia Balázsiková. "Ministerstvo se případem zabývá a bude řešit i otázku financování léčby," dodala.