Předseda libyjské vlády Bagdádí Alí Mahmúdí ocenil přístup slovenského premiéra Roberta Fica k případu libyjských dětí infikovaných virem HIV, ve kterém libyjský soud odsoudil k trestu smrti pět bulharských sestřiček a palestinského lékaře. Zároveň vyjádřil přání, aby se Fico v této kauze angažoval v rámci Evropském unie.
Slovenský premiér, který končí svoji návštěvu Tripolisu, slíbil, že přes 400 libyjských dětí nakažených virem HIV by se mělo dva týdny léčit na Slovensku.
"Vysoce oceňujeme a vážíme si premiéra Slovenska, neboť jako jeden z mála představitelů uvidí kauzu ve dvou rovinách - v soudní a humanitární a z těchto důvodů si přejme, aby jednal v této kauze ve jménu Libye," uvedl Mahmúdí po jednání na tiskové konferenci.
Libyjský premiér mimo jiné před novináři uvedl, že bulharské sestry a palestinský lékař mají možnost se odvolat a dokázat svoji nevinu. Dodal, že současně je třeba řešit otázku obětí nákazy.
Diplomatická přestřelka
Slovenský premiér měl, podle listu SME, v rozhovoru pro Slovenský rozhlas uvést, že odevzdává panu Kaddáfímu osobní dopis slovenského prezidenta, kde má být předmětem jednání mimo jiné jak situace obětí, tak zároveň i kauza pachatelů, kteří stanuli před libyjským soudem.
Na vyjádření slovenského premiéra ostře reagoval velvyslanec Bulharské republiky v SR Ognian Garkov, který měl uvést, že nevěří tomu, že by Fico označil palestinského lékaře a bulharské zdravotnice za pachatele. "Říkám to jako velvyslanec Bulharska ale zároveň jako občan, a to kategoricky a nediplomaticky," uvedl velvyslanec Garkov. Dále diplomat řekl, že věří v pomoc USA, EU, včetně Slovenska. Nakonec zdůraznil své přesvědčení, že v této kauze vláda a parlament Slovenska podpoří Bulharsko.
Slovenské odborníky premiérův návrh překvapil
Tři střediska v zemi, v nichž se starají o pacienty s HIV, zatím nemají s dětskými pacienty zkušenosti. Na Slovensku se zatím žádné dítě virem HIV, který způsobuje AIDS, nenakazilo.
"Zkušenosti s léčbou dětí nemáme," řekl pro ČTK přednosta Kliniky infektologie a geografické medicíny v nemocnici v bratislavských Kramárech Igor Stankovič. Příslib malým Libyjcům nakaženým virem HIV nechtěl blíže komentovat. Nebyl o něm prý oficiálně informován. Klinika je nyní úplně plná, dodal.
Nápad nabídnout Libyi léčbu dětí vzešel podle premiérovy mluvčí Sylvie Glendové z loňské návštěvy vedoucího libyjského zastupitelského úřadu na Slovensku. Tuto možnost podle ní zástupce Tripolisu projednával prostřednictvím profesora Vladimíra Krčméryho a soukromé Vysoké školy zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty. "Na tomto základě premiér nabídl léčebné pobyty," řekla Glendová.
Krčméry je známý lékař a organizátor humanitární pomoci pro rozvojové země. V Africe otevřel několik klinik, kde se léčí nemocní na AIDS.
Ministerstvo zdravotnictví zatím neurčilo nemocnice, které by mohly libyjským dětem pomoci, řekla resortní mluvčí Silvia Balázsiková. "Ministerstvo se případem zabývá a bude řešit i otázku financování léčby," dodala.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist