Americké plány na vybudování základen protiraketového systému v Česku a Polsku vyhovují zbrojařskému průmyslu v Rusku a přivolávají novou studenou válku. Napsal to rakouský deník Der Standard. Pokud bude umístění amerických zařízení založeno na dvoustranných ujednáních, odhalí to podle listu úpadek NATO.


Neoprávněná není dle rakouského deníku domněnka, že americké plány přichází nanejvýš vhod ruskému vojensko-průmyslovému komplexu. "Poskytují záminku pro nové zbrojení a podporují exporty ruských zbraní," napsal deník. "Horlivě se tak přivolává nová studená válka, kterou údajně nikdo nechce," konstatuje list.


Nedávné ruské hrozby z úst velitele ruských raketových vojsk Nikolaje Solovcova zaměření raket na ČR a Polsko podle listu jen potvrdí nedůvěru jejich obyvatel vůči Rusku. "Pokud bylo účelem nabubřelých hrozeb z Moskvy tomu (umístění základen) zabránit, pak asi dosáhly opaku. Ti Češi a Poláci, kteří při pohledu na dějiny Rusům ze zásady nedůvěřují, to budou považovat za potvrzení svého názoru," napsal liberální list.


Americká neznalost či vychytralost?
Jestliže se Spojené státy nad ruskými hrozbami odvetnými opatřeními bouří, značí to podle deníku buď jejich vychytralost, nebo "otřesnou" neznalost ruských poměrů jak z hlediska reálné politiky, tak z pohledu psychologie.


Vláda amerického prezidenta George Bushe si je však prý dobře vědoma, jak její plány ocení Evropané. "Vždyť bychom mohli přijmout, že ochrana před útoky ze strany zlotřilých států nebo teroristických organizací je prapůvodní úlohou obranného svazku, jakým je NATO," píše list.


Situace může vést až k bankrotu NATO, soudí list
Se svým projektem protiraketového štítu se však USA k této "oklice" přes NATO uchýlit nemusely. "Znají stav takzvané evropské obranné identity, jejíž neexistence se zase jednou projevila," komentoval Der Standard slova generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera, že umístění radaru v ČR a raketové základny v Polsku je bilaterální záležitostí mezi USA a jejich evropskými spojenci.


"Pokud zůstane u bilaterálního 'řešení', znamená to prostě bankrot NATO," domnívá se rakouský list a upozorňuje, že nejednotní evropští členové NATO připouštějí na území starého kontinentu bezpečnostní architekturu "a la carte" (každý podle svého výběru). "A to jistě nepřispívá k bezpečnosti v Evropě," uzavírá Der Standard.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist