Britové se domnívají, že peníze mohly sloužit k uplácení českých veřejných činitelů, kteří rozhodovali, zda armáda koupí stíhačky Gripen, nebo jiné stroje. Přímé důkazy o korupci ale údajně vyšetřovatelé nemají, napsala MfD. BAE obvinění odmítá.
Obvinění se týká prodeje gripenů, který byl nakonec zrušen. "Jediné, co můžeme potvrdit, je, že jsme kvůli spolupráci ve styku s českými úřady," řekl MfD mluvčí sedmdesátičlenného týmu vyšetřovatelů David Jones. V prosinci Britové navštívili Prahu, kde jednali s experty Nejvyššího státního zastupitelství a protikorupční policie. Mimo jiné je požádali, aby prověřili bankovní konta některých českých spolupracovníků britské zbrojovky, napsala MfD.
Britští zbrojaři spolu se švédskou firmou Saab vyhráli v roce 2001 výběrové řízení. Nabízeli, že Česku dodají 24 gripenů za 60 miliard korun. Vláda obchod zrušila po povodních v roce 2002.
Detektivové vyšetřují čtvrtou největší zbrojovku světa kvůli vyplácení podezřelých provizí také v Rumunsku, Jihoafrické republice a Tanzanii.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist