Poté, co vydala agentura Itar-Tass zprávu, že premiéři Česka a Polska se shodli na tom, že podpoří USA v jejich plánech na instalaci zařízení protiraketové obrany ve svých zemích, zveřejnila ruská agentura ostré prohlášení velitele raketových vojsk Ruska generála Nikolaje Solovcova.
Generál Solovcov podle zprávy Itar -Tass uvedl, že ruská raketová vojska strategického významu jsou připravena vyvinout balistické rakety středního doletu v případě, že Rusko odstoupí z dohody s USA. Dle jeho slov je Rusko schopné realizovat projekt nové balistické rakety středního doletu do pěti až šesti let.
Dále dodal, že jestliže Česko a Polsko uzavřou dohodu s USA o rozmístění prvků protiraketové obrany na svém území, v tom případě mohou ruská raketová vojska zacílit své rakety na tyto objekty.
Reakce české strany
Jako politováníhodné označil Solovcovovy výroky mluvčí českého ministerstva obrany Andrej Čírtek; zároveň upozornil, že systém vzhledem k nízkému počtu antiraket nemůže pro Rusko představovat hrozbu. "Tato extrémní slova jsou nemístná," řekl podle agentury AFP mluvčí generálního tajemníka NATO James Appathurai.
České ministerstvo zahraničí dnes rovněž zdůraznilo, že systém není namířen proti Rusku. "Je to pasivní obrana proti jinému typu hrozby, o čemž má Rusko podrobné informace," uvedlo ve svém prohlášení. Opakovaná tvrzení ruských vojenských představitelů prý česká diplomacie chápe tak, že ač je vyslovili zástupci armády, jde ve skutečnosti o politická prohlášení, kterými Rusko sleduje vlastní cíle.
Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg dnes v Polsku řekl, že doufá, že USA objasní Moskvě, že základna nemá s Ruskem nic do činění. "Když někdo vyhrožuje, mělo by nás to spíše utvrdit v našem názoru," řekl Schwarzenberg na dotaz, zda ruské hrozby mohou ovlivnit postoj Prahy. "Je známou skutečností, že když člověk jednou ustoupí vydírání, tak potom není kam ustupovat," dodal.
Podle českých armádních expertů by přesměrování ruských raket na ČR z technického hlediska nebylo obtížné a mohlo by trvat poměrně krátkou dobu. Na ČR by podle nich Rusové mohli namířit rakety středního doletu; ty sice nyní nemají, ale v případě potřeby jsou schopni zařadit je do výzbroje. Bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý Solovcovova slova označil za zbytečně vyhrocená; reálná hrozba podle něj vzhledem ke spojeneckým svazkům Česka a USA neexistuje. "Jsou to silácká slova," řekl Šedivý.
Výhrady Německa vůči základnám
"Získat souhlas Ruska bude zřejmě obtížné," připustil polský premiér Jaroslaw Kaczyński. Moskva záměr USA označuje za porušení strategické rovnováhy mezi velmocemi a oznámila, že zvažuje jednostranné odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987.
Americký postup při prosazování protiraketového systému v Česku a Polsku o víkendu kritizovali i čelní němečtí politikové. "Vzhledem k tomu, že se místa dislokace přibližují k Rusku, mělo se předtím také s Ruskem mluvit," řekl ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Šéf poslanců opozičních Zelených Fritz Kuhn zase kritizoval, že komponenty, které se mají rozmístit v Polsku a ČR, nejsou dohodnuté s NATO.
Topolánek ale dnes odmítl jako "účelové" Steinmeierovy výhrady, že prý USA v plánech opomíjejí Rusko. Premiér považuje za "velmi naivní" domnívat se, že USA své záměry již s ruskou stranou nekonzultovaly.
"Je známo, jaký je cíl základny. Není namířena proti žádnému normálnímu státu, má tvořit zabezpečení proti případné činnosti států, které se nechtějí podřídit principům obvyklým ve světě," řekl Kaczyński. "Tvrzení, že tato zařízení mají změnit poměr sil v Evropě, jsou nepravdivá," dodal.
Kuhn ale poznamenal, že jestli rakety mají skutečně chránit před íránským útokem, jak se tvrdí, pak by měly být rozmístěny ve Středomoří. Také Steinmeier zpochybnil ohrožení íránskými raketami, jimiž USA odůvodňují rozmístění systému ve střední Evropě. Za současného stavu íránských zbraňových technologií to podle něj není možné.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist