Americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová přicestovala na neoznámenou návštěvu do Bagdádu. Během pobytu v irácké metropoli pochválila úspěch počáteční fáze nové bezpečnostní operace v Bagdádu a vyzvala Iráčany, aby tento "oddechový čas" využili ke smíření.
Podle Riceové by iráčtí politici měli urychlit smiřování sunnitů a šíitů, dokončit dohodu o dělení příjmů z ropy a uspořádat místní volby. Ministryně o tom chce hovořit při dnešních schůzkách s premiérem Núrím Málikím, prezidentem Džalálem Talabáním a viceprezidentem Tárikem Hášimím, tedy se zástupci šíitů, Kurdů a sunnitů.
"Čekání na pokrok nemůže trvat nekonečně dlouho, o těchto otázkách se musí rozhodnout urychleně. Tato skupina vůdců musí jednat," řekla Riceová.
Bagdádská bezpečnostní operace trvá jen několik dní a USA pro ni uvolnily dalších 17.000 vojáků z celkem 21.500 příslušníků americké armády, které jako posily míří do Iráku.
Násilností v Bagdádu ubylo, v pátek ve městě bylo napočítáno 11 mrtvých, v předchozích dnech jich bývalo až 50. Mluvčí irácké armády tvrdil, že počet vražedných útoků se snížil o 80 procent.
Dnes je ale hlášen dvojí atentát z Kirkúku, tedy z etnicky smíšeného města severně od metropole. Zahynulo tam deset lidí a 60 osob utrpělo zranění. Pozorovatelé se domnívají, že milice, jež má nová operace přinutit složit zbraně, se z Bagdádu stáhly do jiných částí země.
Ve středu se v rámci nových bezpečnostních opatření na 72 hodin zavřely hraniční přechody do Sýrie a Íránu. Měly by být postupně znovu otvírány, ale provoz na nich prý bude plně obnoven až za 60 dní. Smyslem je zastavit příliv posil odboje z těchto zemí do Iráku a také přerušit proud zbraní, zejména z Íránu.
Riceová zopakovala, že proti americkým vojákům v Iráku jsou používány íránské zbraně. "Americká vláda nemůže poskytnout detaily, do jaké míry je do toho zapojena íránská vláda. Tato vláda ale odpovídá za své složky a my ji vyzýváme, aby se snažila Irák stabilizovat a nikoli naopak," řekla Riceová novinářům.
Washington se domnívá, že Íránci vyzbrojují extremistické šíity, kteří bojují v Iráku. Tyto aktivity jsou podle něj v Íránu na vládní úrovni, protože zbraně do Iráku dopravují elitní íránské jednotky.
Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Peter Pace s tím však nesouhlasí. Podle něj neexistují žádné důkazy, že nejvyšší íránští politici řídí akce v Iráku.
Riceová se má ještě dnes přesunout do Jeruzaléma, kde se má v pondělí zúčastnit americko-palestinsko-izraelského setkání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist