Evropské vlády a bezpečnostní služby akceptovaly a utajovaly přelety amerických letadel převážejících vězně podezřelé z teroristických aktivit. Tuto informaci uveřejnil Evropský parlament, který zároveň nešetřil kritikou na řadu dotyčných evropských zemí, které spolupracovaly s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) při ilegální přepravě podezřelých.


Europoslanci schválili ve Štrasburku zprávu, která odmítá praktiky mimosoudního vydávání a v zemích unie napočítala přes 1200 tajných letů CIA. Materiál nemá právní závaznost.


Hlasování předcházela vzrušená debata a hlasování o skoro 250 dodatcích k původnímu textu. Pro bylo nakonec 382 poslanců a proti 256, zdrželo se 74 europoslanců.


Socialisté a liberálové v debatě zdůrazňovali, že zpráva shromažďuje množství informací o únosech evropských občanů podezřelých z terorismu a o nezákonném předávání zadržených do zemí, kde mohli být mučeni. "Nemůžete bojovat proti terorismu ve špinavé válce a navíc pod naším jménem," řekl Ignasi Guardans Cambo za libarály. Podle konzervativců však zpráva neobsahuje nová fakta a je předpojatá vůči USA. "Materiál předpokládá, že je pouze jeden viník a tím jsou USA," podotkl člen konzervativní strany Jas Gawronski.


Zpráva "odsuzuje mimořádné vydávání jako protiprávní nástroj systematicky používaný USA v boji proti terorismu a odsuzuje skutečnost, že tajné služby a vlády některých evropských zemí tuto metodu přijímaly a několikrát se jí snažily zatajit".


Podle dokumentu bylo v zemích EU zaznamenáno v letech 2001 až 2005 aspoň 1245 tajných letů. Materiál, který se nezmiňuje o ČR či Slovensku, přináší výčet 21 případů mimosoudního vydání lidí, kteří v době únosu žili v Evropě, případně byli přes Evropu dopravováni.