Americká vláda v sobotu vyjádřila překvapení a zklamání nad výroky ruského prezidenta Vladimira Putina na mnichovské bezpečnostní konferenci. Putin tvrdě kritizoval politiku vlády USA. Mimo jiné prohlásil, že "Spojené státy překročily své hranice na všechny strany" a rozpoutávají nové kolo závodů ve zbrojení.

Zvláště odsoudil chystaný systém protiraketové obrany, jehož části by mohly být rozmístěny i v ČR a Polsku. "Systém neslouží bezpečnosti, ale pouze provokuje nové zbrojení," řekl Putin.

"Jeho obvinění jsou nesprávná," řekl v reakci Gordon Johndroe, mluvčí prezidenta George Bushe pro otázky národní bezpečnosti.

"Jsme překvapeni a zklamáni výroky prezidenta Putina. Očekáváme pokračování spolupráce s Ruskem v oblastech důležitých pro mezinárodní společenství, jako jsou boj proti terorismu a omezení šíření a hrozby použití zbraní hromadného ničení."


Gates: Putinova rétorika je jako z dob studené války
Americký ministr obrany Robert Gates dnes na mnichovské konferenci vyzval všechny spojence v NATO, aby plnili své sliby a poskytli vojenskou i ekonomickou pomoc Afghánistánu. Nesplnění vlastních závazků by bylo ostudné, řekl. Zároveň odmítl sobotní kritiku Vladimira Putina.

V prvním vystoupení na mezinárodním fóru po nástupu do funkce se Gates věnoval především nutnosti vzájemné solidarity a soudržnosti aliance, zejména pokud jde o řešení situace v Afghánistánu. "Je životně důležité, aby úspěch, kterého bylo v Afghánistánu dosaženo, nebyl zase zmařen kvůli nedostatku politické vůle a rozhodnosti," řekl Gates.

Stejně jako před několika dny při neformální schůzce ministrů obrany NATO v Seville poukázal na to, že nadcházející jaro v Afghánistánu bude rozhodující pro další vývoj v této zemi i v celé oblasti. Je třeba kombinovat vojenské úsilí s hospodářským rozvojem a protidrogovým bojem, zdůraznil.

Putinovy výroky o tom, že Spojené státy se snaží rozpoutat nové závody ve zbrojení, označil za překonanou rétoriku z dob studené války. Svůj projev se však Gates snažil odlehčit humornými pasážemi. Prohlásil například: "Já jako starý studenoválečník jsem při jednom včerejším projevu dokonce téměř pocítil nostalgii po starých jednoduchých časech. Téměř."

Šéf Pentagonu zároveň potvrdil, že přijal Putinovo pozvání k návštěvě Ruska. "Všichni společně čelíme problémům a výzvám, které je možné řešit jen v partnerství s dalšími zeměmi, včetně Ruska. Jedna studená válka úplně stačila," zdůraznil.

Za další výzvy, které nyní stojí před aliancí, označil íránské nukleární ambice, situaci na Blízkém východě, nedávné čínské vojenské zkoušky ve vesmíru a prodej ruských zbraní do zahraničí. V závěru projevu se však pokusil distancovat od svého předchůdce Donalda Rumsfelda a zdůraznil, že jakékoli rozdělování spojenců na kategorie, například "starou" a "novou" Evropu, patří minulosti.


Schwarzenberg ironicky "poděkoval" Putinovi
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v úvodní ironické poznámce "poděkoval" Putinovi, že "udělal velkou reklamu" mnichovské konferenci a že svými námitkami "jasně řekl, proč se musí NATO rozšiřovat". Šéf české diplomacie nabádal, že se nesmějí opakovat chyby minulosti a NATO se musí přizpůsobit i novým krizím. Další rozšiřování přitom nesmí být umělé a kandidáti musejí být dobře připraveni.

V jednom bloku s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem a německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem obhajoval Schwarzenberg transatlantické spojenectví i Putinem kritizovaný raketový systém. Poukázal přitom na to, že jde o "vnitřní záležitost" mezi vládami těchto tří zemí. "Požadavky jiných států naši vládu neovlivní," řekl a zdůraznil, že systém není namířen proti Rusku.

Už v sobotu Schwarzenberg označil vystoupení ruského státníka za "dosti tvrdé". "Červenou nití tohoto projevu bylo, že si vlastně prezident Putin nárokuje postavení starého zesnulého Sovětského svazu," řekl agentuře ČTK.

Podle českého ministra si Putin neuvědomuje, že Rusko nemůže být jedinou zemí, která podniká kroky k zajištění bezpečnosti. Americké střely nejsou proti Rusku namířeny a český ministr věří, že si to USA a Rusko vysvětlí. Až přijde doba, kdy bude mít Praha o umístění základny rozhodovat, učiní tak svrchovaně. "Česká vláda a český parlament budou rozhodovat nezávisle," řekl Schwarzenberg.

Schwarzenbergova přímočará vyjádření na konferenci vyvolala zájem zahraničních médií. Český ministr dnes mluvil mimo jiné s několika německými televizemi, nizozemským tiskem i s novinářem z ruské mutace časopisu Newsweek. "Mluví jasně a bez oklik," vysvětlil ruský novinář, proč stál o Schwarzenbergovy názory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist