Jihokorejský zdroj odpoledne pro agenturu Reuters uvedl, že KLDR je připravena "učinit potřebná opatření" k ukončení svého jaderného programu. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se vyjádřila, že je k tomuto pokroku obezřetně optimistická.


Vyslanec Pchjongjangu před zahájením dnešního jednání vyjádřil připravenost Severní Koreje debatovat o počátečních opatřeních směřujících k jadernému odzbrojení své země, což podle tiskových agentur zvýšilo naděje na pokrok v dialogu, táhnoucím se bezvýsledně již více než tři roky.


Zdůraznil ovšem jako obvykle, že jakékoli kroky KLDR budou záviset na přístupu Spojených států. "Rozhodneme se podle toho, zda se USA vzdají své nepřátelské politiky a budou směřovat k mírovému soužití," podotkl s tím, že Washington "si je dobře vědom" toho, co musí udělat.


Jihokorejský vyjednávač Čchon Jong-u prohlásil, že Čína jako hostitelská země by měla do pátečního rána předložit delegátům návrh dohody o odzbrojení apelující na Severní Koreu zmrazit během několika měsíců činnost reaktoru v Jongbjonu, který produkuje plutonium použitelné k výrobě nukleárních zbraní, oplátkou za energetickou pomoc.


Jednání se podle Čchonga dostala "na důležitou křižovatku" a je nutné, aby se od slov přešlo k činům. "Společné úsilí, moudrost a flexibilita všech šesti zemí je nyní zapotřebí více než kdykoli předtím," konstatoval.


V září 2005 KLDR slíbila, že se vzdá svých jaderných ambicí, pokud dostane hospodářskou pomoc a bezpečnostní záruky, tento slib se však nikdy nezačal realizovat. Pchjongjang naopak v říjnu loňského roku uskutečnil svůj první test jaderné zbraně.