Přes 60 mrtvých a téměř 190 zraněných si vyžádaly nové útoky v Iráku. Nejkrvavější masakr se odehrál ve městě Hilla, kde dvojice či trojice sebevražedných atentátníků zabila 45 osob a 150 jich zranila.


Útočníci pronikli ve městě obývaném převážně šíity do hojně navštěvované tržnice, kde vzápětí odpálili nálože umístěné patrně na jejich tělech. Policie jednoho z atentátníků údajně zaregistrovala před výbuchem, ale explozi již nedokázala zabránit. Hilla, která leží stovku kilometrů jižně od metropole Bagdádu, se stala terčem nejkrvavějšího atentátu v únoru roku 2005, kdy zahynulo 125 osob.


Osmnáct mrtvých a 38 zraněných si vyžádaly útoky v irácké metropoli Bagdádu. Nejhorší z nich spáchal atentátník v mikrobusu v převážně šíitské čtvrti v centru města. Informovaly o tom místní bezpečnostní zdroje. Irácké ministerstvo vnitra uvedlo, že v lednu zaznamenalo zatím nejvíce civilních obětí násilností.


Výbuch, který otřásl v poledne jednou z hlavních ulic bagdádské čtvrti Karráda, připravil o život šest pasažérů mikrobusu a způsobil zranění 12 dalším lidem, kteří se chystali do vozidla veřejné dopravy nastoupit.


V rovněž šíitské čtvrti Bagdádu Rusáfě explodovalo po poledni auto napěchované výbušninami: šest lidí zemřelo a 11 bylo zraněno. Jedna osoba byla dnes usmrcena a tři další zraněny při explozi nálože u silnice v centru Bagdádu. Sunnitská bagdádská čtvrť Adamíja se dnes zase stala terčem minometné palby, při níž pět lidí zahynulo a 12 utrpělo zranění.


Úřady dnes oznámily, že v provincii Musanna při hranici se Saúdskou Arábií byl v týdnu objeven masový hrob s těly 200 až 250 osob. Podle tradičního oblečení mrtvých se jedná pravděpodobně o Kurdy. Jde zřejmě o oběti zvůle režimu Saddám Husajna, který byl za zločiny proti lidskosti oběšen v závěru loňského roku.


Irácké ministerstvo vnitra, citované agenturou Reuters, dnes oznámilo, že v lednu zaregistrovalo rekordní počet civilních obětí politických násilností. Podle statistiky, která je považována za směrodatný, i když neúplný záznam o násilných úmrtích, zemřelo v lednu v důsledku "teroristických akcí" 1971 civilistů. Nejvyšší číslo bylo doposud hlášeno v prosinci 2006, kdy prý zahynulo 1930 civilních osob.


Podobné údaje poskytly agentuře AFP dnes irácké bezpečnostní služby. Ty hovoří o 1992 mrtvých civilistech, mezi něž jsou započítány i desítky neidentifikovaných těl, která jsou denně v Iráku nacházena. Zraněno bylo podle stejného zdroje v lednu 1941 civilních osob.


Organizace spojených národů, která vychází z údajů iráckého ministerstva zdravotnictví a bagdádské márnice, udává zpravidla vyšší bilance. V prosinci loňského roku kupříkladu stanovila počet civilních obětí na 2914, v listopadu jich zaznamenala 3462. Irácká vláda, která sama statistiky nezveřejňuje, označila čísla OSN za přemrštěná.


Lednová statistika iráckého ministerstva vnitra registruje dále 590 zabitých povstalců, což je nejvyšší počet minimálně za poslední rok. V tomto údaji je zahrnuto i zhruba 260 ozbrojenců usmrcených v prudkém boji mezi bezpečnostními silami a rebely v neděli ve městě Nadžaf.


Irácké ministerstvo zahraničí dnes sdělilo, že pozvalo představitele sousedních zemí, včetně Íránu a Sýrie, na bezpečnostní schůzku příští měsíc v Bagdádu. Podle ministerstva se bude jednat o desáté podobné setkání, které se však poprvé uskuteční v irácké metropoli, sužované násilnostmi.


Oznámení přichází den poté, co irácké úřady uvedly, že na neurčitou dobu pozastavily veškeré lety mezi Irákem a Sýrií a uzavřely hraniční přechod mezi iráckým a íránským územím. Tato opatření jsou považována za signál oběma zemím, aby se nevměšovaly do iráckých záležitostí, napsala agentura AP. Spojené státy, které připravují společně s iráckými silami velkou bezpečnostní operaci v Bagdádu, obviňují Teherán a Damašek z podpory iráckých povstalců.