Přetrvávající opozice českého prezidenta Václava Klause proti dalšímu rozvoji Evropské unie vžene Českou republiku do izolace, uvedl dnes v Bruselu předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen. Podle něj je Klausova politika "namířena proti zájmům České republiky a jejích občanů".
Klaus se "prostřednictvím euroskeptické polemiky pokouší odvrátit pozornost od vnitropolitických problémů České republiky", uvedl Leinen v prohlášení, které poskytl pro agenturu ČTK.
Není to poprvé, co Leinen kritizuje Klause. V dubnu 2005 ho kvůli odmítavému postoji k ústavě před prvním referendem napadl spolu s tehdejším místopředsedou EP Alejoem Vidalem-Quadrasem. "Byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala (ČR) do izolace, na periferii evropské politiky," uvedl tehdy Leinen.
Český prezident se minulý čtvrtek ve Varšavě vyslovil proti snahám rychle vyřešit situaci kolem ústavy. Na setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Praze o den později uvedl, že v dalších jednáních o tomto dokumentu je třeba "jít kupředu po malých krůčcích". Prezident si ale nemyslí, že tyto malé pokroky je možné udělat v rámci dnešního textu.
Leinen tentokrát českému prezidentovi vzkázal, že na rozdíl od jeho "antievropských projevů přináší evropská ústava českým občanům důležitý pokrok a výhody". Zdůraznil také, že čeští politici se zúčastnili přípravy ústavy a "sami přispěli ke konečnému výsledku".
Leinen připomněl, že ústavu zatím ratifikovalo 18 členských států, tedy dvě třetiny unie. Česká republika patří společně s Polskem k těm málo zemím, které se nadále brání dostát svým povinnostem a zahájit ratifikační proces, uvedl německý sociální demokrat Leinen.
"Chtít teď měnit pravidla pro ratifikaci evropské ústavy by bylo stejné, jako kdybychom měnili pravidla hokejového utkání po dvou třetinách. Toto právo nemá žádný rozhodčí a již vůbec ne jeden z hráčů, jak se jím snaží v týmu vrcholných evropských představitelů být český prezident Václav Klaus," uvedl europoslanec ve svém prohlášení.
Odmítl Klausovu představu unie "jen jako velkého trhu". Podle Leinena unie bude s ústavou fungovat efektivněji "v oblasti energetické politiky, v boji proti terorismu nebo v oblasti imigrační politiky". Posílením role národních parlamentů i EP, které ústava předpokládá, se budou moci čeští občané mnohem více podílet na evropské politice, tvrdí Leinen.
Ústavu zamítli na jaře 2005 voliči ve Francii a Nizozemsku. Schválilo ji 18 zemí, dalších devět její ratifikaci odložilo. Z nich ale jen vlády ČR a Polska a do jisté míry Británie proti ústavnímu textu otevřeně vystupují. Německo se snaží během svého předsednictví nalézt pro budoucnost ústavy řešení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist