Američané se prý už rozhodli, že jejich protiraketová základna by měla stát na severu Polska. Polský deník Rzeczpospolita dnes napsal, že už v pátek dostalo polské ministerstvo zahraničí a polské velvyslanectví ve Washingtonu informaci, že USA chtějí obnovit rozhovory s Polskem o výstavbě protiraketové základny.


"Američané nám řekli, že za několik dní dostane Varšava oficiální nótu s konkrétním návrhem," řekl listu pod podmínkou anonymity vysoký úředník polské vlády.


V pátek se Američané obrátili i na Česko s žádostí o umístění radaru jako části protiraketového deštníku. Česká vláda informaci zveřejnila v sobotu. Vláda premiéra Jaroslawa Kaczyńského se na rozdíl od českého kabinetu doposud oficiálně k návrhu nevyjádřila. "Nabídka nás velmi zaskočila," řekl listu člen polské vlády, který chtěl zůstat v anonymitě. Podle deníku Gazeta Wyborcza chce vláda s prezidentem vypracovat společné stanovisko.


Rozhovory o umístění základny a radaru by mohly podle vysokého úředníka polské vlády skončit do poloviny letošního roku. Pokud Česko nebo Polsko žádost odmítnou, mohou Američané ještě zvážit výstavbu celého systému protiraketové základny v jedné zemi, řekl úředník listu Rzeczpospolita.


Nabídka nevzbudila podle polských deníků u vlády nadšení. "Pokud se na nás důležitý spojenec obrací s prosbou o rozhovor, musíme to akceptovat," řekl pouze ministr obrany Radoslaw Sikorski, který v televizi TVN24 potvrdil, že Američané už Polsku učinili oficiální nabídku.


Polsko se v případě souhlasu se stavbou bude domáhat systému protivzdušné obrany, který by měl chránit základnu i velkou část polského území před případnými útoky ze vzdušného prostoru za východní hranicí.


"Polsko musí být chráněno, pokud máme mít základnu, musíme mít zabezpečení," zdůraznil premiér Kaczyński při zářijové návštěvě USA. Polsko očekává od Američanů instalaci systému protivzdušného obranného systému Patriot.
Americká strana je údajně připravena na ústupky. Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí Daniel Fried novinářům řekl, že počítá s tím, že Polsko bude mít mnoho otázek týkajících se toho, jak velký protiraketový systém bude, co bude základna zahrnovat, jak na to zareagují Rusové, jaké budou záruky, které se týkají bezpečnosti, a také jaký bude finanční přínos ze základny.


Polští diplomaté nyní diskutují o tom, proč má být americký systém rozdělen do dvou zemí. Někteří dokonce podezřívají USA, že chtějí vyvolat rivalitu mezi ČR a Polskem, uvedla Gazeta.


Stavba základny by trvala podle listu zhruba dva až tři roky. Náklady na její výstavbu, které uhradí USA, se odhadují na 1,5 až dvě miliardy dolarů. Američané by také platili nějakou částku za umístění základny v Polsku.