V ruském generálním štábu nevěří tvrzení Pentagonu, že případný radar amerického protiraketového systému v ČR bude určen především ke sledování raket z "teroristických zemí". Napsal to ruský bulvární deník Komsomolskaja pravda s tím, že podobný radar je příliš daleko od odpalovacích ramp v Íránu či Severní Koreji. Proto je prý jeho cílem především sledovat Rusko.


List připomíná nedávná slova náčelníka štábu Jurije Balujevského, podle kterého by vznik podobného zařízení u ruských hranic znamenal reálnou hrozbu jeho zemi. USA prý systém staví hlavně proto, aby mohly likvidovat ruské rakety už na startu. Podle Balujevského však tento "protiraketový deštník" může snadno spadnout na hlavy těch, kdo jej drží.


"A pokud si nebudeme brát servítky, tak už v době výstavby se nové objekty americké protiraketové obrany v Evropě stanou pro ruskou armádu prostě cíli, které budou v případě války jako strategické objekty zlikvidovány v první řadě," tvrdí deník.


Ekonomický deník Kommersant se spíše než hrozbám věnuje v souvislosti s radarem i české politické situaci. Všiml si totiž, že americká žádost o zahájení rozhovorů přišla jen pár minut po završení dramatického hlasování o důvěře koaliční vládě Mirka Topolánka. Připomíná také, že umístění základny podporuje jen 25 procent obyvatelstva a velká část Čechů si myslí, že případný příchod amerických vojáků je jen opakováním sovětské okupace z roku 1968. České oznámení okamžitě vyvolalo kritickou reakci Moskvy, například prokremelský První kanál ruské televize informaci ve zprávách podal krajně negativně, napsal Kommersant.