Rusko se nemusí bát rozmístění části amerického protiraketového deštníku v České republice, s novou situací ale musí počítat ve své vojenské doktríně. Ruské agentuře RIA Novosti to řekl Leonid Sluckij, místopředseda zahraničního výboru Státní dumy. Šéf výboru pro záležitosti Společenství nezávislých států Andrej Kokošin si myslí, že Rusko bude muset reagovat na případný český souhlas s rozmístěním amerického protiraketového radaru.


"Toto rozhodnutí, pokud se Česko rozhodne kladně, nezůstane bez následků," citovaly Kokošina agentury. I další ruští politici varovali před umisťováním americké protiraketové základny ve východní Evropě.


Ruské ministerstvo zahraničí se zatím k tématu oficiálně nevyjádřilo. Moskevští politici ale už v minulosti vystupovali proti rozmístění amerického systému ve východní Evropě, neboť to prý narušuje strategickou rovnováhu. Ruský ministr obrany Sergej Ivanov nedávno prohlásil, že nové ruské mobilní raketové systémy Topol-M americký protiraketový deštník nemůže ohrozit.


"Nemělo by to v nás vyvolat alergii, ale je potřeba s tím počítat," míní Sluckij. Pokud by ale podobný systém znamenal pro Rusko hrozbu, bude celá situace podle něj cítit "duchem Studené války".


Rusko nemůže přehlížet, že "USA začínají využívat mladší členy NATO k rozvinutí svých ozbrojených sil", varoval předseda branného výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Viktor Ozerov. "Rusko bude muset opět protestovat u americké strany a vysvětlovat, že bezpečnost a mír v Evropě a ve světě nelze zajistit zvětšováním vojenské síly, ale jen spoluprací ve všech sférách včetně vojenské," řekl rádiu Echo Moskvy.


Naopak předseda zahraničního výboru Rady federace Michail Margelov nevidí v případném umístění radaru amerického protiraketového deštníku na českém území "přímou hrozbu pro Rusko". Radary na Aljašce jsou blíže ruským hranicím než případný radar v Česku, řekl podle agentury ITAR-TASS.


Za politováníhodné na amerických plánech senátor spíše považuje okolnost, že vypadají jako ochrana před Ruskem, ačkoliv to se nechystá nikoho napadnout. Nevidí však nic divného na tom, že budování americké protiraketové obrany povzbudí vývoj nových vojenských technologií v Rusku.


Důvod pro umístění radaru v Česku se zdá také jasný: "Je to prostě levnější, než (vybudovat radarovou základnu) v Německu, Británii či Francii. I protesty ekologů budou v Česku slabší," poznamenal Margelov.


Státy "nové Evropy" podle něj musí plnit závazky, které přijaly vstupem do NATO a Evropské unie - a první účet za to dostalo Česko.