V rozhovoru pro americkou televizi CBS, který má být odvysílán v neděli večer, prezident Bush ale zároveň obsazení Iráku obhajoval s tím, že svržení diktátora Saddáma Husajna se stalo nutností.


"Saddám Husajn usiloval o jadernou zbraň v rámci závodění (ve zbrojení) s Íránem a byl důležitým zdrojem nestability," řekl Bush.


Na poznámku, že čtyři roky od invaze destabilizace Iráku pokročila, zareagoval prohlášením, že "není pochyb o tom, že byla přijata rozhodnutí, která učinila situaci nestabilní". Dodal, že při zpětném pohledu si myslí, že "by se něco dalo udělat lépe".


Zbraně jsme nenašli, ale Saddám byl zlý
Bush dále uvedl, že rozhodnutí svrhnout Saddáma bylo správné. Husajn byl koncem prosince po rozsudku iráckého soudu popraven oběšením.


Americký prezident Husajnovo svržení obhajoval tím, že se sice v Iráku zbraně hromadného ničení nenašly, i tak byl ale Saddám prý zdrojem nestability v oblasti. Tvrzení o tom, že Irák nebezpečnými zbraněmi disponuje, bylo přitom hlavní záminkou pro invazi do této země.


K Saddámově popravě Bush řekl, že byla špatně provedena a že se mohla uskutečnit lépe. Také zdůraznil, že USA osvobodily Irák od tyrana a že irácké obyvatelstvo za to Američanům dluží velký vděk, což prý "většina Iráčanů uznává."


Za tři roky americké invaze v Iráku tam zahynulo 3 019 amerických vojáků, 129 britských vojáků a 123 příslušníků jiných armád. Tyto údaje pocházejí z oficiálních zdrojů.


Obětí invaze se stalo 6 375 iráckých ozbrojenců ještě pod Saddámovým velením. Vinou nestability Iráku v posledních třech letech bylo v zemi zabito přes 53 tisíc civilistů.