Podle názoru polských komentárů hraje staronový český premiér Mirek Topolánek vabank. Riskuje, že jeho vláda nezíská důvěru, on sám pak přestane být šéfem vlastní strany. Polský tisk se pozastavuje nad složením nového kabinetu a nad tím, že nemá dostatečnou podporu ve sněmovně. Šance, že by Česko mělo po sedmi měsících od voleb vládu, je zřejmě mizivá, shodují se deníky.


Deník Rzeczpospolita píše, že Topolánek byl v době, kdy tvořil trojkoaliční vládu s KDU-ČSL a Stranou zelených, prý příliš zabrán do rodinných problémů. Odešel od manželky k přítelkyni, s niž čeká dítě. Navíc si znepřátelil kolegy ze strany tím, že ODS přenechala koaličním partnerům ministerstva financí, místního rozvoje a zahraničí.


Podle polského tisku budí obavy také osoba Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), který se stal ministrem financí, přestože jeho majetkové záležitosti nebyly vyjasněny. Tisk se pozastavuje také nad novým vicepremiérem a šéfem resortu místního rozvoje Jiřím Čunkem, jenž jako starosta Vsetína prý vyhnal Romy z města a zaplatil jim bydlení v plechovém kontejneru.
Topolánek nemá podporu opoziční ČSSD, proto jeho šance na úspěch jsou nevelké a Česko si na vládu bude muset počkat ještě dalších několik měsíců, konstatují deníky.

Rakouský tisk
V zájmu zlepšení česko-rakouských vztahů by si Rakousko podle listu Die Presse mělo přát, aby druhá vláda premiéra Mirka Topolánka přestála hlasování o důvěře.

Rakouský tisk, jenž o jmenování trojkoaličního kabinetu podrobně informuje, upozorňuje na jeho nejistou budoucnost, neboť může opět narazit v parlamentu. "Jakou radost by to však udělalo prezidentu Václavu Klausovi, vrchnímu filistrovi na Hradčanech," podotýká v komentáři Die Presse.


"Přejme ale našim sousedům, aby Topolánkův kabinet po tom nevýslovně namáhavém sestavování vlády dostal šanci k vládnutí. Doufejme v ministra zahraničí Schwarzenberga i kvůli choulostivým a komplikovaným rakousko-českým vztahům," napsal list.


Deník zároveň upozorňuje, že od Schwarzenberga nelze očekávat, že by se zasazoval o odstavení jaderné elektrárny Temelín nebo o zrušení takzvaných Benešových dekretů, jak mnozí Rakušané očekávají. Nebude tak prý činit už proto, že mu Klaus před nástupem do funkce předhazoval přílišnou spjatost s Rakouskem. Schwarzenberg však může vnést "novou střízlivost a rozum" do dialogu mezi Vídní a Prahou, jenž byl v minulosti opakovaně kalen vzájemnými zlomyslnostmi a zbytečnými emocemi, uzavírá Die Presse.


Schwarzenberg v rozhovorech pro dnešní vydání deníku Kurier a pro rozhlasovou stanici Ö1 ujistil, že chce zejména o ožehavé otázce kolem Temelína hovořit se svou rakouskou kolegyní Ursulou Plassnikovou, ale zdůraznil, že bude jako šéf české diplomacie hájit výhradně zájmy České republiky.
"Ale dosud mi není jasné, jaká jsou konkrétní porušení dohody (z české strany)," řekl Schwarzenberg s odkazem na rakouské obviňování Česka.


Němečtí novináři nevěří Topolánkovi
Německý tisk je dnes k budoucnosti další české vlády Mirka Topolánka skeptický. Příliš nevěří, že se za nynější politické konstelace v zemi a početních poměrů ve sněmovně udrží.
"Je truchlohrou a selháním politické třídy, že země po více než sedmi měsících po parlamentních volbách stále nepřekonala politickou stagnaci," píše liberální deník Süddeutsche Zeitung k situaci v Česku. Bylo by pro něj "senzací", kdyby nová vláda byla trvalejším projektem.
Spojení konzervativně-liberální ODS, křesťanských demokratů a zelených je nový model, který přesahuje hranice. Asi ale nebude mít dlouhé trvání.

To, že si nyní vyhrnuje rukávy také prezident Václav Klaus, útočí na Topolánka a odvážně se vrhá do stranické vřavy, je také nevkusné. Zřejmě se nepovažuje ani tak za státníka, jako spíš za konzervativního bojovníka, který má současně na zřeteli své vlastní znovuzvolení. Jinak by asi tolik nepřál sociálním demokratům, dodává Süddeutsche Zeitung.
Nestává se příliš často, že by prezident tak nerad jmenoval šéfem vlády svého stranického kolegu, uvádí list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pokud by Topolánek ztroskotal podruhé, pak by se Klaus zbavil nejen jeho, ale i nemilovaného knížete z Černínského paláce. Pražský hrad teď bude parlamentní hlasování sledovat s dvojnásobným napětím, konstatuje FAZ.
Také list Die Welt soudí, že vládní krize v Česku jmenováním kabinetu skončila jen předběžně. Bez dalších komentářů vyzdvihuje, že prezident Klaus pochybuje o trvalosti druhé Topolánkovy vlády.