Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn byl v Bagdádu popraven. Oznámila to irácká veřejnoprávní televize a potvrdili vysocí činitelé irácké vlády i amerických představitelů v Iráku. Dva Saddámovi komplicové, kteří byli také odsouzení k smrti, mají být popraveni později, uvedla BBC.


"Poprava Saddáma Husajna skončila," oznámil pásek s nápisem probíhající po obrazovce irácké televize Al-Irakíja. "Saddám Husajn byl pověšen, až nastala smrt," uváděl druhý pásek. "Smrtí Saddáma Husajna skončila temná stránka iráckých dějin," dodal vzápětí třetí pásek.


"Jeho smrt byla velmi rychlá. Zemřel téměř okamžitě," sdělil jeden z iráckých svědků pro agenturu Reuters s tím, že diktátorův obličej byl při popravě odkrytý a vyzařoval klid. "Slyšeli jsme, jak mu praskl vaz," řekl médiím Sami Askari, společník iráckého premiéra Nurího Malíkího krátce po skončení neveřejné popravy.


Dcery Saddáma Husajna Rana a Raghd sledovaly záznam z popravy v televizi. Podle přítelkyně, která v té době byla s nimi, nesly popravu hrdě. "Obě věří, že jeho duše odpočívá v pokoji. Byly klidné a nesly popravu statečně a s vírou," uvedla Rsha Oudeh v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters.


Televize Al-Irakíja vysílala od 6:00 místního času (4:00 SEČ) pouze fixní obraz veršů z koránu podbarvovaný náboženskou hudbou. Vykonání popravy bylo oznámeno krátce před 4:30 SEČ. Záběry z posledních okamžiků Saddámova života odvysílaly arabské televize krátce před polednem místního času. Nahrávka ukazuje, jak je někdejší prezident přiváděn k šibenici a jak mu dva popravčí zahalení kapucí nasazují oprátku. Samotné oběšení ani snímek Saddámova mrtvého těla zobrazeny nebyly.


O něco později bylo pak oznámeno vykonání popravy také na dalších dvou představitelích bývalého režimu, odsouzených k smrti kromě Saddáma. Jedná se o Saddámova nevlastního bratra a někdejšího šéfa irácké tajné služby Barzána Tikrítího a někdejšího předsedu revolučního tribunálu Aváda Ahmada Bandára. Tuto informaci ale později popřel poradce irácké vlády pro otázky národní bezpečnosti Muvaffak Rubáí, který prohlásil, že dnes byl popraven pouze Saddám. "Chtěli jsme, aby byl popraven tento zvláštní den," řekl. Také soudce z odvolacího soudu Munír Hadad potvrdil agentuře AP, že zemřel jen Saddám.


K trestu smrti oběšením byli odsouzeni v různých procesech. Saddám 5. listopadu za masakr 148 šíitských obyvatel Dudžailu v 80. letech, 26. prosince mu potvrdil rozsudek odvolací soud. Tikrítí a Bandár byli odsouzeni 27. července.
Irácké orgány dávaly i v pátek najevo, že uskutečnění popravy je nevyhnutelné a že chtějí, aby k ní došlo ještě před dnešním začátkem muslimského náboženského svátku íd al-adhá (svátek oběti). Další možnost by totiž pak byla až po 7. lednu, kdy svátek končí.


Saddám byl iráckým orgánům předán k vykonání trestu jen několik hodin předtím. Část Saddámových obhájců se pokoušela popravě zabránit tím, že u washingtonského obvodního soudu podala podnět, aby soud prozatímním opatřením zakázal americkým orgánům v Iráku vězně vydat. Soud však proti jejich očekávání takový krok odmítl, což obhájce Curtis Doebbler označil za "nespravedlnost, na jakou se ještě dlouho bude vzpomínat".


Poprava Saddáma vyvolala ve světě rozporuplné reakce. Zatímco USA ji ústy prezidenta George Bushe přivítaly, Británie vyjádřila pochopení, ale distancovala se od trestu smrti jako takového. Francie se k popravě Saddáma postavila ještě chladněji a humanitární organizace ji odsoudily.


Vykonání hrdelního trestu nad mužem, který stál v čele Iráku v letech 1979 až 2003, přivítal irácký premiér Núrí Málikí. "Ve jménu iráckého lidu byla popravou zločince Saddáma učiněna spravedlnost," prohlásil premiér. Podle něj již tak nebude možný návrat diktatury jedné strany.


Pomsta sunnitů podporujících Saddáma
V Sadr City na severu Bagdádu bylo vidět několik aut, v nichž jeli ozbrojení muži, kteří troubením klaksonu oslavovali Saddámovu smrt.
Na druhé straně se očekávaly spíše odvetné akce sunnitů - příznivců Saddáma. Jen několik hodin po popravě byl hlášen výbuch z města Kúfa asi 160 kilometrů jižně od metropole. Při výbuchu bomby instalované v minibusu zahynulo podle ministerstva vnitra na rybím trhu nejméně 30 lidí a dalších 45 lidí bylo zraněno.


Kde bude Saddám pohřben?
Saddámov dcera Raghad požádala jemenského prezidenta o souhlas s dočasným pochováním svého otce v Jemenu. Raghad doufá, že časem - až bude Irák "osvobozen" - bude moci převézt ostatky svého otce do vlasti a pohřbít je v jeho rodném Tikrítu.
Isám Ghazzáví, jeden z Husajnových obhájců, dnes v jordánském Ammánu ale prohlásil, že se obává toho, že tělo jeho mandanta bude pohřbeno na neznámém místě, aby nikdo nemohl uctívat bývalého prezidenta. Jeho hrob by se totiž mohl stát symbolem a centrem sunnitského odporu.
Spíše pro variantu rychlého a utajeného pohřbu svědčí dnešní informace Muhammada Kajsího, guvernéra provincie Saláhaddín, z níž Saddám Husajn pochází.


Poutníky do Mekky se poprava dotkla
Poutníci, kteří se účastní tradiční velké pouti muslimů do Mekky, vyjadřovali dnes podle agentury Reuters většinou rozhořčení nad tím, že právě během nynějšího svátečního období pro miliony muslimů byl v Bagdádu popraven bývalý irácký prezident Saddám Husajn. Především sunnité to často označovali za urážku pro všechny muslimy.
"Nemůžu tomu uvěřit. Pověšení Saddáma právě během íd al-adhá (svátku oběti) je urážkou muslimů. Je snad tohle ta dobrá zpráva, kterou máme o svátku dostat?" cituje agentura Saúdského Araba Naváfa Harbího.
Také Jordánec Nidál Muhammad Saláh se cítí uražen. "To, co se stalo, není dobré, protože Saddám byl hlavou státu a jako takový neměl být popraven," řekl Saláh.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist