V noci na dnešek zemřel ve věku 66 let turkmenský prezident Saparmurat Nijazov, který vládnul v zemi více jak dvacet let. Podle turkmenské televize byl příčinou smrti srdeční infarkt. Agentura Reuters, která zprávu přinesla, označila jeho způsob vládnutí za neúprosné prosazování kultu osobnosti. Vládnul již od rozpadu SSSR v roce 1990 a v roce 1999 se nechal jmenovat doživotním prezidentem. Byl nazýván Turkmenbaši (otec všech Turkmenů). Turkmenistán, který má pátý největší zdroj zemního plynu na světě, patří mezi nejuzavřenější režimy.


Ve snaze umlčet kritické hlasy nechal Turkmenbaši pozavírat řadu opozičních aktivistů a novinářů. V hlavním městě Ašgabadu je podle agenturních zpráv klid, ale z ulic začala být odstraňována novoroční výzdoba.


V Ašgabatu se sešla na mimořádném zasedání Bezpečnostní rada, která projednala zajištění stability a pořádku v zemi v souvislosti s prezidentovým úmrtím. Bylo rozhodnuto, že šéfem státní komise pro organizaci pohřbu bude místopředseda vlády Gurbanguli Berdymuhamedov. V sovětských dobách se taková osoba obvykle stala nástupcem, ale není jasné, zda bude v Turkmenistánu toto pravidlo zachováno. Podle opozice je Berdymuhamedov příbuzným Nijazova, i když to nebylo nikdy veřejně přiznáno.


Během dne se na mimořádném zasedání sejde také vláda. V jejím prohlášení se uvádí, že země bude pokračovat v politice zesnulého prezidenta Nijazova a dodrží všechny svoje mezinárodní závazky i dvoustranné smlouvy.


Turkmenistán je zaplaven portréty, sochami a památníky Turkmenbašiho a jeho zesnulých rodičů. Jsou po něm pojmenovány ulice a náměstí, mešity, školy a továrny, jeho portrét zdobí bankovky. Nejproslulejší je 14 metrů vysoká pozlacená socha, shlížející z 72 metrů vysoké věže, jež se tyčí proti luxusnímu prezidentskému paláci.


Nijazov byl pověstný také celou řadou výstředních výnosů. Vydal například dekret, kterým zakazuje mladým Turkmenům nosit dlouhé vlasy nebo plnovous. Rozhodl také, že na tváře televizních redaktorů nepatří make-up, což zdůvodnil tím, že začal mít problémy určit, kdo je na obrazovce muž a kdo žena. Jindy zase začal brojit proti zlatým zubům a nařídil svým "poddaným", aby je vyměnili za bílé. Nijazov také vypracoval pro občany své země morální kodex nazvaný Ruchnama (Kniha duše), který se stal povinnou četbou. "Každý, kdož třikrát přečte Ruchnamu, najde duchovní bohatství, zmoudří, pozná boží existenci a půjde rovnou do ráje," ujistil své spoluobčany Nijazov, který podle sebe přejmenoval měsíc leden a po své matce pro změnu duben.


Nijazov má s manželkou Muzou syna Murada a dceru Irinu. Murad údajně zbohatl na dovozu cigaret a alkoholu a byl také podnikatelsky zapojen do rekonstrukce Ašgabatu. V roce 1997 byl Nijazovovi v Mnichově voperován bypass a od té doby nekouřil. To samé nařídil i svým ministrům a zakázal kouřit na veřejných místech. Později údajně oslepl na jedno oko. Tento měsíc vzbudil Nijazovův režim pozornost zadržením letounu delegace českého ministerstva obrany, která se vracela z Afghánistánu.